plakat promujący

Jeszcze wrzesień nie wszedł w drugą dekadę, a my już wiemy, że październik będzie w naszej Bibliotece niezwykle intensywny i wypełniony wydarzeniami. Jak co miesiąc zachęcamy do odwiedzenia naszych kiermaszów, gdzie za bezcen nabyć można przeróżne książki z naszego antykwariatu. Pierwsza sobota miesiąca – Filia nr 14, pierwszy poniedziałek – Filia nr 32. A co jeszcze szykujemy? Już pierwszego października odbędzie się pierwsze spotkanie z nowego cyklu Zdrowie w Bibliotece, a naszym gościem będzie Lidia Machaj, instruktorka jogi hormonalnej i prezeska Stowarzyszenia Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej CZTERY PORY ŻYCIA. Spotkanie będzie miało formę wykładu i zajęć praktycznych. Innym spotkaniem o prozdrowotnej tematyce będzie prelekcja Iwony Korlackiej, poświęcona zielarstwu. W ramach cyklu Mądre Zwierzę odwiedzi nas miłośnik ptaków i popularyzator ptasiarstwa w Polsce Marek Pióro. Spotkanie z nim poprzedzone będzie edukacyjnym spacerem przyrodniczym wokół Stawu Maroko na Osiedlu Tysiąclecia. Drugim gościem cyklu będzie Dariusz Gzyra - działacz społeczny, autor książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta. Z Czytelnikami-Podróżnikami odbędziemy dalekie wyprawy na Wschodnie Wybrzeże USA, do deszczowej Szkocji czy Maroka, gdzie czas płynie wolniej (to również spotkanie w ramach cyklu Nie-Zwykli). Poznamy kambodżańskie zwyczaje weselne, przekonamy się czy Albania to typowy kraj bałkański oraz damy się porwać do tańca wirującym tureckim derwiszom.

Wraz z himalaistą Ignacym „Walkiem” Nendzą zdobędziemy szczyty Świata, na których stopę postawił Jerzy Kukuczka; w ten sposób uczcimy 30. rocznicę śmierci legendy polskiego himalaizmu. W ramach Wielokulturowego Śląska spotkamy się z kolei z Krzysztofem Ocapem z Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Katowicach.
Wraz z Teatrem Gry i Ludzie zapraszamy na Recital Joli Literskiej. Niezwykły koncert odbędzie się w siedzibie Teatru; bezpłatne wejściówki odbierać będzie można od 1 października w Filii nr 20.

Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu nasz projekt Niedorośli/Dorośli rośnie w siłę. W październiku zapraszamy rodziców, dziadków i opiekunów na dwa spotkania: z aktorką Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM i autorką książek dla dzieci – Katarzyną Prudło, oraz z Joanną Olech – wielokrotnie nagradzaną pisarką, której twórczość polecana jest przez Polską Sekcję IBBY. Pierwsza z pań opowie o tym, co i jak czytać dzieciom, druga – o upodobaniach czytelniczych wśród młodzieży. Udział w spotkaniach jest, oczywiście, bezpłatny. Zapraszamy wszystkich dorosłych, którym czytelnictwo młodszych i najmłodszych nie jest obojętne.

Na koniec zostawiliśmy informację, na którą czekają zawsze wszyscy amatorzy spotkań autorskich :) W październiku gościć będziemy pisarzy, którzy promować będą w naszej Bibliotece swoje najnowsze książki. I tak, w Filii nr 3, pojawić się muszą koniecznie miłośnicy kryminałów – z powieścią „Tabu” czekać na Was będzie katowicka pisarka Bernadeta Prandzioch. W tej samej filii, dwa tygodnie później, gościć będziemy dziennikarza i stypendystę Poynter Fellowship in Journalism na Yale University, Pawła Pieniążka. Spotkanie poświęcone będzie jego najnowszej książce reportażowej „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”. Fanów twórczości Sabiny Waszut z pewnością ucieszy spotkanie z ich ulubioną autorką. Koniecznie sięgnijcie po powieść „Narzeczona z getta” zanim przybędziecie po autografy! Po kilku latach pisania głównie opowiadań fantasy, do tworzenia dłuższych form powrócił Paweł Ciećwierz. Tym razem obrał kierunek kryminalny; pod koniec września premierę ma powieść „Blues o krwi i trawie”, której dotyczyć będzie spotkanie w Filii nr 30. W tej samej filii, w ostatni wtorek miesiąca, porozmawiamy z Jakubem Ćwiekiem o tym, jakie duże i małe przekręty mają miejsce w Szwindlu.
Miłośników lżejszych klimatów literackich zapraszamy 17 października do Filii nr 11, gdzie gościć będziemy Janusza Muzyczyszyna - poetę i prozaika, który po zakończeniu pracy zawodowej zaczął realizować pasję pisarską. Dzień później, w Filii nr 14, odbędzie się wieczorek poetycki Elżbiety Banasik-Brodeckiej, zatytułowany jak wydany w ubiegłym roku tomik poezji autorki – „Żółty księżyc”. Naszym gościem będzie również znany satyryk, prowadzący legendarny Dziennik Telewizyjny - Jacek Fedorowicz.
Uczniom szkół podstawowych oraz ich nauczycielom przypominamy o zbliżających się wielkimi krokami Turniejach Czytelniczych. Patronem Honorowym, a zarazem członkiem jury i autorem książek będących przedmiotem turniejów, jest Paweł Wakuła. Zapisy na turnieje wciąż trwają, nie traćcie zatem czasu i zapisujcie się! Do wygrania świetne nagrody:)
Jak co miesiąc, tak i teraz, zabraknąć nie może „przypominajki” o bibliotecznym Newsletterze. By być na bieżąco, dodajcie swój adres mailowy do naszej bazy, możecie również importować na smartfon kalendarium wydarzeń. Już nic, co dzieje się w Bibliotece, nie umknie Wam!