plakat promujący
Każdego roku we wrześniu staramy się wzbogacać ofertę wydarzeń tak, by zakończenie wakacji nie kojarzyło się Wam smutno. Taki mamy zamysł: wizyty w naszej Bibliotece i udział w spotkaniach są atrakcją dla starszych i młodszych. Koniecznie sprawdźcie, czy i w tym miesiącu uda się realizacja naszego planu ;) Poniżej skróconego zestawienie tego, co szykujemy (więcej, oczywiście, w kalendarium).

Już 2 września, w poniedziałek, odbędzie się kiermasz książek antykwarycznych w Filii nr 32. Jeśli jesteście ciekawi, jakie tytuły możecie nabyć na własność za symboliczną kwotę, zajrzyjcie do filii w godzinach jej pracy. Druga okazja do wzięcia udziału w kiermaszu nadarzy się w sobotę, 7 września. Tego dnia wracamy po wakacyjnej przerwie kiermaszów w Filii nr 14. To również dzień gdy, w tejże filii, a konkretnie – w Ogrodzie S(ł)ów – odbędzie się ósma edycja Narodowego Czytania Nowele polskie. Gościć będziemy tego dnia znaną i cenioną reżyser Magdalenę Piekorz, która wraz z pisarką Ewą Kopsik opowie o pracy nad wspólną ich książką „Nieobecność”. Więcej informacji o wydarzeniu, m.in. jego program, znajduje się pod linkiem.Miłośników kryminałów zapraszamy na spotkania autorskie, podczas których zobaczymy się z Robertem Ostaszewskim – autorem powieści „Zabij ich wszystkich”, której akcja dzieje się w Nikiszowcu i Janowie, a także z Anną Kańtoch, promującą swoją najnowszą książkę „Pokuta”.
Jeśli jesteście ciekawi, co może wyniknąć z poetycko-kabaretowego spotkania poetki tworzącej w gwarze śląskiej oraz aktora, koniecznie zajrzyjcie do Filii nr 19 w Szopienicach – tam gościć będziemy Małgorzatę Pastuszko oraz Marka Kocura. Po sąsiedzku, w Dąbrówce Małej, spotkamy się z dr. Jakubem Halorem, znawcą historii i perspektyw rozwoju systemów transportowych. Spotkanie to, organizowane w Filii nr 20, odbędzie się w ramach programu Inicjatywa lokalna: Współczesność i historia czyli kultura na Dąbrówce Małej.
plakat promujący

Po wakacyjnej przerwie wracają lubiane przez Was cykle spotkań – Wielokulturowy Śląsk, Nie-Zwykli i Mądre Zwierzę. W ramach tego pierwszego poznamy (i postaramy się wspólnie przełamać) stereotypy dotyczące Ukraińców. Pomoże nam w tym Tolja Pikaliuk – założyciel Fundacji Projekt Wsparcia „Nowe miejsce”, obywatel Ukrainy mieszkający na co dzień w Katowicach. Spotkanie uświetni koncert Zespołu Śpiewu Tradycyjnego Kuczeryki, w którego repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni ukraińskie.
Wrześniowym „Gościem Nie-Zwykłym” będzie Janusz Świtaj – pierwszy Polak, który złożył do sądu wniosek o eutanazję, pracownik Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, laureat tytułu Człowiek Bez Barier, a teraz także świeżo upieczony magister psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie odbędzie się oczywiście w Filii nr 1 w Śródmieściu.
Miłośników ekologii, slow life, zwierząt mniej lub bardziej dzikich i zdrowego stylu życia zapraszamy na spotkanie z Marcinem Szumowskim. Autor książki „Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki”, zakochany w Bieszczadach miłośnik przyrody będzie prelegentem wrześniowego spotkania z cyklu Mądre Zwierzę.

Czytelników zainteresowanych tematyką uchodźstwa zachęcamy do wzięcia udziału w wernisażu wystawy „Obozy dla uchodźców palestyńskich w Libanie” w Filii nr 30 w Śródmieściu. Udział w oficjalnym otwarciu wystawy wezmą jej autorzy – Nidal Hamad, palestyński dziennikarz i fotograf oraz Dominika Różańska, ilustratorka.
Ciekawy wernisaż, oraz oczywiście wystawa, zapowiada się również w Filii nr 16 w Bogucicach. Tam właśnie Andrzej Sodowski zaprezentuje obrazy, w których zawarł swoją wizję kolorów natury. Oprawą muzyczną uświetni wernisaż skrzypaczka Marta Grochowska.

We wrześniu szykują się u nas dwa spotkania związane z dalekimi podróżami i działalnością na rzecz innych ludzi. O wyjątkowości Aborygenów, a także o pracy Fundacji Gaia opowie Kamil Szewczyk, projektant gier edukacyjnych, promotor działalności Fair Trade. W trakcie spotkania odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Dragon Dreaming – the Great Turning” w reżyserii marka Gajczaka. Z kolei aktywistki społeczne Mariola Dyńdo i Marta Gajerska opowiedzą o wolontariacie na rzecz dzieci w Kambodży.

Najmłodszych czytelników zapraszamy na arcyciekawe spotkania z ich ulubionymi pisarzami – Przemysławem Wechterowiczem oraz Pawłem Beręsewiczem. Oba spotkania odbędą się w Filii nr 3, obowiązują wcześniejsze zapisy.

We wrześniu startujemy z projektem Niedorośli/Dorośli, który realizujemy dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Partnerstwo dla książki 2019. Założeniem naszego projektu jest promocja Biblioteki jako miejsca przyjaznego rodzinom, także tym wielopokoleniowym. Poprzez różnorakie działania animujące czytelnictwo, skierowane do członków rodzin w różnym wieku, będziemy zachęcać rodziców, opiekunów czy dziadków, do spędzania czasu w Bibliotece wraz z dziećmi i wnukami. Z tej okazji zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci do Filii nr 32 na spotkanie z dr Elżbietą Zubrzycką – psychologiem, autorką książek pomagających dorosłym w wychowaniu, a dzieciom w rozwoju i pokonywaniu trudności. W ramach projektu Niedorośli/Dorośli spotkamy się także z przedstawicielami małych wydawnictw dziecięcych: Dwie Siostry, Muchomor, Wydawnictwo Literackie oraz Ezop. Zaprezentują oni książkowe zapowiedzi dla niedorosłych warte poznania; do udziału w prezentacji zapraszamy bibliotekarzy, księgarzy, blogerów, nauczycieli, promotorów literatury dziecięcej oraz, oczywiście, rodziców. Udział w prezentacji jest bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wszyscy uczestnicy otrzymają wydawnicze materiały promocyjne.

Przypominamy o możliwości otrzymywania comiesięcznego newslettera Biblioteki. W nim wybór kilku najciekawszych wydarzeń dla dorosłych i dzieci, informacje o wystawach oraz aktualne ogłoszenia.

Zachęcamy do zaglądania na biblioteczny blog, gdzie dzielimy się z Wami recenzjami książek. Jeśli nie macie pomysłu po jaki tytuł sięgnąć, może nasze propozycje przypadną Wam do gustu? :)