2016 plakat ferieLaboratorium S.Z.T.U.K.I.
15-28 lutego 2016 r.

Każdego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje dla dzieci spędzających ferie w mieście mnóstwo atrakcji. W tym roku Ferie z Książką organizowane przez Bibliotekę dedykowane będą sztuce. 

Sztuka to zabawa formą: tworzenie instalacji i ekspozycji z przedmiotów codziennego użytku, obrazy malowane dźwiękiem, performance… Chcemy zwrócić uwagę dzieci na to, że sztuka już dawno wyszła poza muzeum i jest stale obecna wokół nas – w przestrzeni publicznej, na ulicach i chodnikach, w podwórkach, na fasadach budynków, na samochodach czy w samej naturze… W trakcie ferii będziemy wspólnie odkrywać różne oblicza sztuki, zarówno w katowickich instytucjach kultury, jak i w samej przestrzeni miejskiej.

 

Jakie atrakcje szykujemy?


Weźmiemy udział w warsztatach M.A.S.K.I w Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim. Dzieci dowiedzą się w jaki sposób wykorzystywane są maski w karnawale oraz w różnych obrzędach, a także obejrzą pokaz masek z „Dziadów żywieckich” i wykonają oraz udekorują własne maski.
Spotkamy się również z opowiadaczem Szymonem Góralczykiem, który zabierze nas Karawaną Opowieści za ocean, do egzotycznego Meksyku. Poznamy meksykańskie pieśni oraz rekwizyty artystyczne, dobrze znane tam, a niecodzienne u nas.
Do sztuki nawiązywać będziemy również poprzez tworzenie gier. Gry literacko-malarskie czy malarsko-fotograficzne udowodnią, że artystą może być każdy, a proces tworzenia może sprawiać nie mniejszą frajdę niż korzystanie z gotowych produktów.
W ramach ferii odwiedzimy również nową siedzibę katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie korzystając z Mapy Emocjonalnej ulicy Raciborskiej będziemy poznawać sztukę ukrytą w przestrzeni miejskiej.
Ci, którzy lubią niekonwencjonalne rozwiązania, z pewnością chętnie obejrzą wystawę S.Z.T.U.K.A. do książki Sebastiana Cichockiego z Wydawnictwa Dwie Siostry, prezentującą ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Wystawa przygotowana jest w formie przestrzennej instalacji, stanowi efektowną grafikę książkową przemienioną w miniaturowy teatr światła i cienia. Tę niesamowitą ekspozycję może obejrzeć każdy kto przyjdzie do Filii nr 16, przy ul. Wajdy 21 (Katowice-Bogucice), w dn. od 4 do 26 lutego br.


Zapraszamy do:

Zapraszamy na dodatkowe zajęcia do:

Zajęcia zamknięte odbywają się również w Filii nr 38 (szpitalnej).

Zobacz szczegółowy harmonogram zajęć. 

asp logoNa czym polega praca projektanta?  Akademia 5+ zaprosiła uczestników Ferii z Książką do wspólnej zabawy  przy projektowaniu FIRMOTWORÓW. Astronauta, lekarka, fryzjer czy  programistka - każdy kto ma choćby najmniejszą firmę potrzebuje  dizajnera. A do czego? Przede wszystkim przyda się do zaprojektowania  logo, które posłuży do robienia własnej pieczątki i wizytówki, a także  papierów ozdobnych.


Wydarzenie towarzyszące:

S.Z.T.U.K.A. - wystawa do książki Sebastiana Cichockiego z Wydawnictwa Dwie Siostry, prezentująca ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Wystawa, przygotowana w formie przestrzennej instalacji, to efektowna grafika książkowa przemieniona w miniaturowy teatr światła i cienia. Wystawa czynna od 4 do 26 lutego. Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Katowice-Bogucice

Przejdź do wydarzenia

Akcja Ferie z Książką 2016, zatytułowana „Laboratorium S.Z.T.U.K.I” trwać będzie od 15 do 28 lutego, od poniedziałku do piątku, w godz. 11.30-14.30. Do wzięcia udziału w zajęciach niezbędna jest pisemna zgoda rodziców, a udział we wszystkich zajęciach jest, jak zawsze, bezpłatny.

Zapraszamy wszystkie dzieciaki!

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach bierze udział w projekcie:
pola widzenia