plakat promujący

Czas prędko mija, już za chwilę połowa roku, lato, wakacje… :)  Aura za oknem się zmienia, ale u nas jedno na pewno pozostaje bez zmian – nie rozleniwiamy się, pracujemy pełną parą i szykujemy dla Was mnóstwo atrakcji.
Miesiąc rozpoczynamy poniedziałkowym (3 czerwca) kiermaszem książek antykwarycznych w Filii nr 32. Bywalcom kiermaszu w Filii nr 14 (pierwsze soboty miesiąca) przypominamy, że wyjątkowo teraz nie odbędzie się on. Spowodowane jest to przeprowadzanym w filii skontrum. Więcej informacji tutaj.
A co się u nas wydarzy w czerwcu? Naszymi gośćmi będą znakomici pisarze: Wojciech Dutka – autor powieści „Czerń i Purpura”, opartej na faktach historii miłości esesmana i żydowskiej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau; autorka kryminałów "na serio" – Hanna Greń, autorka kryminałów "z zabarwieniem humorystycznym" – Marta Matyszczak (spotkanie przedpremierowe!) oraz nagradzany za powieść "Skaza" (Kryminalna Piła 2018, Nagroda Wielkiego Kalibru 2019)  – Robert Małecki. Gościć będziemy Marcina Mellera – dziennikarza i prezentera, który promować będzie u nas swoją najnowszą książkę; odwiedzi nas również Daniel Wyszogrodzki, autor antologii „Ale Musicale! Złote stulecie 1918-2018”, dziennikarz muzyczny, tłumacz musicali i autor tekstów piosenek. Kibicujących twórcom lokalnym zapraszamy na spotkanie z Arturem Czekajskim z Murcek, autorem dwóch tomików poezji. Z kolei miłośników ruchu zero waste i życia w zgodzie z naturą z pewnością zainteresuje kolejne spotkanie z cyklu Mądre Zwierzę. W czerwcu naszym gościem będzie Witold Szwedkowski z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, który opowie o działalności stworzonego przez siebie, pierwszego w Polsce, schroniska dla… roślin. Z kolei czytelnikom chcącym wyeliminować ze swojej codziennej diety chemię, pomoże w tej „rewolucji” Katarzyna Bieg – dietetyk kliniczna.

Jeśli interesuje Was temat spotkania w ramach Czytelników-Podróżników, wiedzcie, że w czerwcu poznamy bliżej Andaluzję – kolebkę flamenco. O swojej andaluzyjskiej przygodzie opowie Milena Michałowska, która mówi o sobie że jest miłośniczką kuchni hiszpańskiej i flamenco właśnie. Bohaterką cyklu Nie-Zwykli w tym miesiącu będzie Agnieszka Gruszka – aktywistka związana z Inicjatywą Przyjaciele Ludzi, pracująca w Grecji oraz Bośni i Hercegowinie jako dokumentalistka pracy wolontariuszy z całego świata. Opowie ona o Grecji jako szlaku migracyjnym. Odbędzie się u nas także spotkanie poświęcone syryjskim rewolucjonistom: naszymi gośćmi będą Hammam Yousef – współtwórca ruchu na rzecz pokojowej rewolucji w Syrii Syrian Nonviolence Movement oraz Jan Horzela – współtwórca pokojowej inicjatywy Civil March for Aleppo.
W czwartek, 6 czerwca, odbędzie się siódma edycja Żywej Biblioteki/Human Library Katowice. Jeśli chcecie zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami, zajrzyjcie tego dnia do Filii nr 16 i porozmawiajcie z Żywymi Książkami.
A na co mogą liczyć dzieci? Na rodzinne imprezy i festyny! W Filii nr 16 odbędzie się, z okazji Dnia Dziecka, przedstawienie „Dzwonnik z Notre Dame” w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek. Po spektaklu zapraszamy na rodzinne czytanie oraz literackie gry i zabawy. Jak co roku, w czerwcu Filia nr 26 wraz ze Świetlicą Środowiskową św. Agaty organizują piknik plenerowy Cała Polska Czyta Dzieciom i Murcki też! Szykujemy na ten dzień m.in. czytanie na trawie, strefy plastyczną, literacko-artystyczną i sportową, bańki mydlane, hokej na trawie i wiele innych fajnych pomysłów na spędzenie tego dnia. Na zakończenie miesiąca, tradycyjnie, odbędzie się Festyn Biblioteczny w Filii nr 28. W tym roku hasło przewodnie brzmi Książkowy Miszmasz!, a wśród szykowanych atrakcji będą m.in. przedstawienie „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Agencji Artystycznej Kanon, mała wioska namiotowa wojów, pokaz bitew i strojów Golęszyckiej Drużyny Dąb oraz konkursy i zabawy literackie dla całych rodzin.
Jeśli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, zachęcamy do subskrybowania newslettera oraz importu kalendarza wydarzeń.
Przypominamy, że udział we wszystkich organizowanych przez nas imprezach, jest bezpłatny.