plakat promujący

Majowy weekend przynosi nam zmiany godzin otwarcia – w czwartek, 2 maja, filie będą czynne w godz. od 8.00 do 15.00, natomiast 4 maja, biblioteka będzie zamknięta. W związku z tym kiermasz książek antykwarycznych, odbywający się w pierwszą sobotę miesiąca w Filii nr 14, tym razem wyjątkowo odbędzie się w drugą sobotę – 11 maja. Z kolei poniedziałkowy kiermasz w Filii nr 32 (6 maja) odbędzie się bez zmian.

W maju odbędą się u nas cztery spotkania autorskie. Pisarka i orientalistka Maria Paszyńska promować będzie najnowszą powieść Świat w płomieniach, a dziennikarz Marcin Wilk opowie o pracy nad biografią Ireny Kwiatkowskiej – „kobiety pracującej”. Spotkanie z Kamilem Kartasińskim, historykiem i publicystą, poświęcone będzie jego książce Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa, natomiast dzieci z pewnością chętnie posłuchają co ma do opowiedzenia Łukasz Wierzbicki – pisarz i podróżnik, autor m.in. Afryki Kazika czy Ocean to pikuś.

W ramach cyklu Nie-Zwykli gościć będziemy Artura Szaflika. Jest on współzałożycielem agencji marketingowej Leżę i Pracuję, pierwszej zatrudniającej osoby z niepełnosprawnością ruchową; sam zmaga się z czterokończynowym porażeniem.

Majowe spotkanie z cyklu Wielokulturowy Śląsk poświęcone będzie Hiszpanom i Ślązakom. O spotkaniach w XX wieku opowiedzą: politolog, dr Bartłomiej Różycki oraz doktorant Instytutu Historii UŚ, Dariusz Zalega.

W ramach czytelniczych podróży wybierzemy się na imprezę urodzinową na Saharze, zażyjemy kąpieli słonecznych w RPA oraz dowiemy się, jak można nieść pomoc… podróżując. Jeśli wolicie bliższe okolice, zainteresuje Was być może zwiedzanie Dąbrówki Małej i Szopienic, a to w towarzystwie Krzysztofa Soidy – autorem książki Koleje wąskotorowe na Górnym Śląsku.

W maju ruszamy z projektem Mądre Zwierzę. Pierwszym z naszych gości będzie Vegenerat Biegowy – Przemysław Ignaszewski. Ultramaratończyk, bloger, autor książek o zdrowym stylu życia: Vegenerata sposób na zdrowie. Biegaj, gotuj, chudnij i Vegenerata bieg przez kuchnię, czyli szalone menu ultramaratończyka. Mamy nadzieję dowiedzieć się m.in. jak można „pogodzić” życie sportowca z roślinną, wciąż jeszcze dla niektórych kontrowersyjną, dietą. Więcej o projekcie Mądre Zwierzę przeczytacie tutaj.

Miłośników gier planszowych zapraszamy na kolejne wydanie Wieczoru gier bez prądu, organizowanego przez Filię nr 30 we współpracy ze Śląskim Klubem Fantastyki, na godzinkę z planszówkami w gronie sąsiadów Filii nr 25 oraz na Planszogranie na murckowskim Rynku, organizowane przez Filię nr 26.

W maju wyjdziemy poza mury Biblioteki – spotkacie nas na festynach dzielnicowych: Filia nr 17 będzie prowadzić kiermasz książek antykwarycznych oraz Kreatywny Kącik Plastyczny podczas II Rodzinnej Majówki; Filia nr 12 weźmie udział w Festynie na Witosa, gdzie również będzie prowadzić kiermasz książek oraz gry i zabawy dla dzieci.
8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza, a od 8 do 15 trwa Tydzień Bibliotek. Z okazji tych świąt, w ww terminie, wypatrujcie na naszym Facebooku pytania konkursowego – najlepsza odpowiedź zostanie nagrodzona :) Jako że w tym roku hasło przewodnie Tygodnia to #biblioteka, korzystajcie z tego hasztagu w mediach społecznościowych i pokażcie, jak wiele dzieje się w bibliotekach!