plakat promujący

Niemal każdego miesiąca zapowiadamy, że szykujemy dla Was mnóstwo ciekawych wydarzeń. To zawsze prawda, ale tym razem dziać się będzie u nas wyjątkowo dużo ;)

Pierwszego kwietnia wypada „pierwszoponiedziałkowy” kiermasz książek w Filii nr 32. Jeśli tego dnia nie będziecie mogli poszperać w naszym antykwariacie, nic straconego – 6 kwietnia, w sobotę, kiermasz odbędzie się w Filii nr 14.

W pierwszą środę miesiąca odbędą się trzy ciekawe, acz bardzo różne, wydarzenia: fanów Agnieszki Krawczyk z pewnością ucieszy spotkanie z ich ulubioną autorką powieści obyczajowych; entuzjaści malarstwa nie powinni opuścić wernisażu wystawy akwareli uczestników Pracowni Rysunku i Malarstwa Piotra Naliwajko, natomiast miłośników reportaży podróżniczych zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu z Wojciechem Góreckim – wybitnym znawcą Kaukazu, autorem książki Buran: Kirgiz wraca na koń.

Warto odnotować w kalendarzu również daty spotkań autorskich. Naszymi gośćmi będą: Wojciech Tochman, promujący najnowszą książkę Pianie kogutów, płacz psów (spotkanie biletowane – bezpłatne wejściówki odbierać można w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia), Alina Gutry – autorka książki Wojenne dziedzictwo, Agata Kołakowska spod której pióra wyszły m.in. powieści Pokrewne dusze czy Igraszki z losem, Małgorzata i Michał Kuźmińscy – autorzy popularnych etnokryminałów jak np. Śleboda oraz Michał Cholewa promujący najnowszą książkę z serii Algorytm Wojny – powieść Sente. Z kolei ojciec pisarza, Piotr W. Cholewa, znakomity tłumacz literatury angielskiej, m.in. cyklu Świat Dysku Terry’ego Pratchett’a, opowie o kłopotach, technikach i pułapkach tłumaczenia. Spotkanie poświęcone setnej rocznicy Powstań Śląskich poprowadzi lubiana i ceniona śląska publicystka i pisarka Barbara Szmatloch, a z młodszymi czytelnikami spotka się Barbara Wicher, tłumaczka i autorka książek dla dzieci, m.in. trylogii fantastyczno-przygodowej o Tybaldzie.

Miłośników spotkań z cyklu Nie-Zwykli zapraszamy do wysłuchania dr Anny Brosch, dr Anny Watoły oraz dr. Tomasza Huka z Katedry Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Pedagogiki Mediów. Nasi goście opowiedzą o swoim wyjeździe badawczym do Kenii, gdzie brali udział w projekcie TICASS.
Spotkanie z cyklu Wielokulturowy Śląsk poświęcone będzie Kościołowi Starokatolickiemu na Śląsku, w Polsce i na Świecie. Opowie o nim ks. Wojciech Grzesiak.

Jeśli lubicie bluesowe klimaty i kameralne koncerty, zajrzyjcie do Filii nr 16 – Eugeniusz Szwarcer, Krzysztof Soska i Adam Harazin porwą Was do tańca.
W ramach spotkań z cyklu Czytelnicy-Podróżnicy w kwietniu odwiedzimy Uzbekistan, pospacerujemy po Rzymie, poznamy świątynię Angkor Wat Kambodży i drugą stronę raju: Indonezję. Na koniec smaczek - ruszamy w szaloną wyprawę z Ziemi Ognistej na Alaskę ze współtwórcą projektu Wheelchairtrip, Michałem Worochem.

14 kwietnia obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych – nieformalne święto zainicjowane przez twórcę Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot, Marka Kotańskiego. Z tej okazji odwiedzi nas Paweł Ilecki, antropolog kultury, publicysta, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, a zarazem – osoba bezdomna. Spotkania „Bezdomność uliczna – druga strona lustra” odbędą się 15 kwietnia w Filiach nr 6 i 16.
Wiosenny miesiąc to także czytelnicze święta dla młodszych i starszych. 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, o którym więcej przeczytacie tutaj, natomiast 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na pewno pamiętacie nasz happening Głośno o książkach!, podczas którego rozdajemy książki w zamian za przeczytanie do mikrofonu ich fragmentu? Także i teraz Was nie zawiedziemy. Więcej o święcie (bo w tym roku to nie tylko happening) przeczytacie w osobnym artykule.
Pamiętajcie, że jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w Bibliotece, możecie impoertować nasze kalendarium wydarzeń na swoje urządzenie, a także subskrybować newsletter. Do czego gorąco zachęcamy!