plakat promujący

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest na całym świecie 23 kwietnia. To święto wywodzące się z Katalonii, gdzie w 1926 roku wystąpił z pomysłem jego utworzenia Vicente Clavel Andrés, wydawca z Walencji.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, tego dnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.


23 kwietnia to data ważna w czytelniczym świecie również z innego powodu. To tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.
Od 1995 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest świętem obchodzonym przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa; przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności praw intelektualnych oraz praw autorskich.


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zawsze organizuje z okazji święta happening czytelniczy Głośno o książkach! W tym roku znów będziemy gościć w przestrzeni miasta – we wtorek, 23 kwietnia, w godz. 11.00-13.00 będziemy czekać na Was na Placu Kwiatowym na katowickim Rynku. Wszyscy chętni, którzy odważą się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki, spośród wielu przez nas tego dnia oferowanych, otrzyma od nas tę książkę w prezencie. Niezależnie od wieku czytającego, niezależnie od liczby wybranych przez niego książek, od tego w jaki sposób przeczyta fragmenty – płynnie, „po aktorsku” czy nieśmiało – za przeczytanie choćby dwóch zdań, odejdzie od naszego stoiska bogatszy o książkę i uśmiech od ucha do ucha, a może i nawet różę… 

Ale to nie koniec świętowania z naszą Biblioteką! Tego samego dnia, w Filii nr 11 odbędzie się akcja Zaczytaj się ze mną Zachęcamy wszystkich czytelników do przyniesienia swoich ulubionych książek i przeczytania ich fragmentów w gronie innych czytelników. Może w ten sposób uda się nam poznać nowe, ciekawe książki? To zawsze dobra okazja do dyskusji. Akcja Zaczytaj się ze mną… odbędzie się w godz. 16.00-17.00.

Natomiast o godz. 17.00, także w Filii nr 11, odbędzie się spotkanie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi. Autorzy popularnych etnokryminałów Śleboda, Pionek i Kamień opowiedzą o pracy nad swoimi książkami oraz zdradzą nam swoje plany pisarskie na najbliższy czas.


Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej Bibliotece zapowiadają się niezwykle ciekawie. Każdy miłośnik słowa pisanego znajdzie, z pewnością, coś dla siebie.


Do zobaczenia!