Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2019)

plakat promujący

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 IV, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski. W tym roku pieczę nad Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci obejmuje Litwa. To wyjątkowe święto, w trakcie którego szczególnie bliska staje się literatura piękna i grafika kierowana do młodego czytelnika.

Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavičius.

Kęstutis Kasparavičius (ur. w 1954 r.) jest ilustratorem i pisarzem z Litwy. Opublikował ponad 60 książek. Jego książki czytane są przez dzieci na całym świecie – od Japonii po Amerykę – w 27 językach. Artysta miał około 20 wystaw indywidualnych; jego prace były pokazywane na Bolońskich Targach Książki kilkanaście razy i zdobyły wiele prestiżowych nagród. Litewska sekcja IBBY kilkakrotnie nominowała Kasparavičiusa do nagrody Hansa Christiana Andersena i nagrody Memorial Astrid Lindgren.

Źródło: Polska Sekcja IBBY

2 kwietnia, godz. 17.00 (Filia nr 28)
KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ! - książkowa karuzela z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci z Kestutisem Kasperaviciusem.

KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ! tł. Katarzyna Ryrych

Spieszę się! Nie mam czasu! Cześć! Słyszymy te słowa prawie codziennie, nie tylko na Litwie leżącej w centrum Europy, ale w innych miejscach na świecie. I jednocześnie słyszymy, że przyszło nam żyć w wieku nawału informacji i gorączkowego pośpiechu.

Ale jeśli weźmiesz do rak książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tą cudowną własność spowalniania świata.

Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.

Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.

Zdarzenia, które należą do przeszłości, spotykają się z tymi, które mają nadejść.

Uniwersum książki stoi otworem, łącząc rzeczywistość z fantazją i wyobraźnią. I czasami zastanawiasz się, czy było to w książce czy w życiu – że zobaczyłeś śnieg osuwający się z dachu lub mech porastający mur u sąsiada.

Czy dowiedziałeś się z książki, czy doświadczyłeś tego sam, że owoce jarzębiny są nie tylko piękne, ale i gorzkie?

Czy w książce, czy w życiu leżałeś na letniej trawie lub siedziałeś ze skrzyżowanymi nogami, obserwując płynące po niebie chmury?

Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce.

I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona… czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać.

Odczytują twoje czoło, brwi, kąciki twoich ust, kiedy wznoszą się lub opadają ale przede wszystkim czytają z twoich oczu.

Bo zaglądając w twoje oczy, widzą… sam wiesz co!

Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy ni ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.

W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!

Sponsorzy w 2019

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach 2016-2019