Plakat promujący

Miesiąc pożegnania zimy i powitania wiosny będzie w naszej Bibliotece niezwykle bogaty w wydarzenia i spotkania. Już pierwszego marca odbędzie się w Filii nr 3 koncert na zakończenie karnawału. Wystąpi mezzosopranistka Grażyna Bieniek-Żaak i baryton Adam Żaak. Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w filii od dn. 20 lutego.

Nazajutrz po koncercie, w sobotę 2 marca, odbędzie się pierwsze ze spotkań autorskich. Odwiedzi nas, w samo południe, w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia, Katarzyna Puzyńska – autorka bestsellerowych kryminałów z cyklu „Lipowo”. Jeśli zastanawiacie się Państwo czy warto przyjść w sobotę do Biblioteki, to wiedzcie, że to jedyne katowickie spotkanie z tą popularną pisarką ;) W tym samym dniu odbędzie się również kiermasz książek antykwarycznych. To zdecydowanie dobre powody by nas odwiedzić!

Drugą pisarką, która będzie naszym gościem, jest Katarzyna Siwczyk – autorka książki „Kobiety ze Śląska”. Jest to zbiór rozmów z niezwykłymi Ślązaczkami, wśród których są m.in. aktorka Jolanta Fraszyńska, piosenkarka Katarzyna Groniec czy pisarka Anna Dziewit-Meller.

W ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk spotkanie poświęcone śląskim schroniskom w Alpach poprowadzi Maksymilian Michałek – przewodniczący sekcji katowickiej Niemieckiego Towarzystwa Alpejskiego. Z kolei bohaterem spotkania z cyklu Nie-Zwykli będzie Łukasz Żelechowski – niewidomy alpinista i podróżnik.

W Filii nr 16 odbędzie się spotkanie z prof. Wacławem Długoborskim, więźniem KL Auschwitz pt. „Obozowe wspomnienia”. Jest to spotkanie dla młodzieży licealnej, jednak udział w nim może wziąć każda chętna osoba, do czego szczególnie zachęcamy.

Seniorów zapraszamy pod koniec miesiąca do Filii nr 36 w Burowcu, gdzie dietetyczka wyjaśni w jaki sposób dobrze dobrana dieta może pomóc w walce z chorobą. Natomiast w Filii nr 30 odbędzie się prelekcja i pokaz zdjęć Katarzyny Pudlik ze Śląskiego Klubu Fantastyki „Urban fantasy – czyli co czai się na elewacjach kamienic”. Miłośników Śląska zainteresuje z pewnością prelekcja przewodnika beskidzkiego Krzysztofa Bywalca, który opowie o Śląsku znanym i… nieznanym.

W dniach od 2 do 8 marca organizujemy pierwszą edycję festiwalu Góry-Literatura-Biblioteka. Wśród naszych gości wielkie nazwiska. Więcej informacji o festiwalu i kalendarium wydarzeń – pod linkiem.
A jeśli chodzi o naszych najmłodszych czytelników… W marcu odbędzie się kilka spotkań dla dzieci, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Gościć będziemy pisarkę i tłumaczkę szwedzkiej literatury dziecięcej – Barbarę Gawryluk. Spotkanie dla młodych fanów Jej twórczości odbędzie się w Filii nr 3. W tej samej filii odbędą się także warsztaty z Teatrem Czarnego Tła. Jest to niezwykły teatr – aktorzy występują w ciemnej scenerii, a oświetlone światłem UV są jedynie dekoracje i rekwizyty. Młodych czytelników zapraszamy również do Filii nr 16, gdzie odbędzie się uroczysta premiera książki Kazimierza Szymeczki „Gołąbek niepokoju”, z udziałem autora; natomiast w Filii nr 19 odbędzie się spotkanie z Katarzyną Prudło – aktorką Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum.

Jak co miesiąc prezentować będziemy ciekawe wystawy. Wśród nich m.in. fotografie z Nepalu, ilustracje do książek z serii „Poczytaj mi, mamo” czy zdjęcia z podróży Krzysztofa Służałka.
Jeśli chcą Państwo być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, przypominamy o możliwości subskrypcji newslettera oraz eksportu kalendarza. Nasz newsletter wysyłamy raz w miesiącu, około dwudziestego jego dnia.

Do zobaczenia!