III Tydzień Kultury Żydowskiej 16-22 lutego 2019 r.
Góry – Literatura – Biblioteka 2-8 marca 2019 r.
Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka

Góry – Literatura – Biblioteka 2-8 marca 2019 r.

2019 festiwal gorski

W marcu 2019 r. odbędzie się pierwszy biblioteczny festiwal górsko-literacki pod nazwą
Góry – Literatura – Biblioteka. Naszymi gośćmi będą osoby związane na co dzień zarówno z górami, jak i piórem: instruktorzy wspinaczki, podróżnicy, utytułowani himalaiści i alpiniści, przewodnicy górscy, dziennikarze, pisarze. A wszyscy to – nie ulega wątpliwości - pasjonaci gór.

Osobom zainteresowanym tematyką górską z pewnością znane są nazwiska Krzysztofa Wielickiego, Ryszarda Pawłowskiego, Grzegorza Gawlika czy Ryszarda Zawady. To właśnie oni, między innymi, opowiedzą o swojej życiowej pasji.
Spotkamy się również z Szymonem Żoczkiem, który opowie o McKinley czy z Antkiem w podróży dzięki któremu poznamy bliżej Góry Kambryjskie i Santo Antão; Łukasz Żelechowski opowie z kolei o doświadczaniu gór przez osobę niewidomą. Naszym gościem będzie również dziennikarka TVP Katowice Barbara Jendrzejczyk, autorka filmu dokumentalnego o Tomaszu Mackiewiczu, który to film pokazany zostanie przed spotkaniem.

Dzieci zapraszamy na warsztaty artystyczne z Justyną Styszyńską – autorką i ilustratorką książek.

Poniżej znajduje się pełny harmonogram wydarzeń, na które, oczywiście, serdecznie zapraszamy!

McKinley. W drodze po Koronę Ziemi
Spotkanie z Szymonem Żoczkiem, podróżnikiem, alpinistą, założycielem projektu Nie Przestawaj Marzyć.
4 marca 2019 r., godz. 17.00, Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21 B

Najwyższe góry świata w książkach R. Pawłowskiego i R. Zawady
Spotkanie z himalaistą i przewodnikiem górskim Ryszardem Pawłowskim oraz pasjonatem gór Ryszardem Zawadą.
5 marca 2019 r., godz. 17.00, Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47

Życie kobiet w Nepalu
Spotkanie z Grzegorzem Gawlikiem, alpinistą, podróżnikiem, zdobywcą wulkanów, dziennikarzem.
6 marca 2019 r., godz. 17.00, Filia nr 19, ul. Obr. Westerplatte 10

Góry Kambryjskie i Santo Antão
Spotkanie z autorem bloga Antek w podróży.
6 marca 2019 r., godz. 17.00, Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2

Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy
Warsztaty z Justyną Styszyńską, autorką i ilustratorką książek dla dzieci.
7 marca 2019 r., godz. 10.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93

Tomasz Mackiewicz. Sen o Nandze
Projekcja filmu o tragicznie zmarłym himalaiście T. Mackiewiczu oraz spotkanie z Barbarą Jendrzejczyk, dziennikarką TVP Katowice i autorką filmu.
7 marca 2019 r., godz. 17.00, Filia nr 12, ul. Witosa 18 B

Mój wybór
Spotkanie z Krzysztofem Wielickim, taternikiem, himalaistą, 5. zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum.
7 marca 2019 r., godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Wajdy 21

O dwóch takich… Teraz Andy
Spotkanie z Łukaszem Żelechowskim, niewidomym podróżnikiem i alpinistą.
8 marca 2019 r., godz. 17.00, Filia nr 1, ul. Ligonia 7

Sponsorzy w 2019