III Tydzień Kultury Żydowskiej 16-22 lutego 2019 r.
Góry – Literatura – Biblioteka 2-8 marca 2019 r.

Lutowa Biblioteka (2019)

plakat promujący

Wielkimi krokami zbliża się luty. Wbrew temu, co można pomyśleć, najkrótszy miesiąc w roku będzie w naszej Bibliotece miesiącem niezwykle aktywnym.

Jak co roku, zapraszamy dzieci spędzające w mieście przerwę od nauki, do udziału w Feriach z Książką. Tegoroczna akcja, zatytułowana Muzyczne harce odbędzie się w wybranych filiach w dn. 11-22 lutego. Więcej informacji tutaj. Niezależnie od ferii, zapraszamy najmłodszych na przedstawienie Teatru Maska „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary!” w Filii nr 3.

W dn. 18-22 lutego organizujemy, już po raz trzeci, Tydzień Kultury Żydowskiej. W ramach wydarzenia zapraszamy na spotkania autorskie i podróżnicze, prelekcje, warsztaty artystyczne dla dzieci oraz wystawy i kiermasz tematycznych książek antykwarycznych. Więcej informacji o Tygodniu oraz szczegółowe kalendarium znajduje się tutaj.

A co jeszcze wydarzy się u nas w lutym? Tradycyjnie – w pierwszą sobotę i pierwszy poniedziałek – kiermasze książek antykwarycznych. Wyjątkowo w tym miesiącu, w Filii nr 14 odbędzie się jeszcze jeden – w dn. 21 lutego, w godz. od 16.00 do 19.00, z okazji III T.K.Ż. zaoferujemy Wam antykwaryczne książki żydowskich autorów oraz te poświęcone żydowskiej historii i kulturze.

A kogo będziemy gościć?

Odwiedzi nas komik i standuper, współtwórca Kabaretu Łowcy.B – Mariusz Kałamaga. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki (do odbioru w Filii nr 25).

W walentynkowy wieczór zapraszamy do Filii nr 36 na czytanie poezji Artura Dzikowskiego „Pastele rysowane słowem” z udziałem autora, a sześć dni później, do Filii nr 19, na spotkanie ze śląskim twórcą ludowym Grzegorzem Płonką.

W ramach cyklu Czytelnicy-Podróżnicy autor bloga „Antek w podróży” zabierze nas na krótką wycieczkę na Wyspy Zielonego Przylądka, Ewa Kostrzewa z kolei zabierze nas znacznie dalej – aż do Argentyny. Fantastyczne wyprawy w odległe zakątki, być może także pozaziemskie, zapewni Filia nr 30 i Śląski Klub Fantastyki – kolejny wieczór gier bez prądu dostarczy niemałych emocji.

Filia nr 32 zaprasza rodziców dzieci w wieku od 0 do 3 r.ż. do Klubu Młodych Rodziców. Druga, czwarta i piąta środa miesiąca to czas rozmów poświęconych zdrowiu, wychowaniu, edukacji i wszystkim tematom bliskim rodzicom małych dzieci. Ta sama filia będzie prowadzić od lutego naukę gry w szachy dla seniorów – spotkania te odbywać się będą w ostatnie poniedziałki miesiąca. W pozostałe poniedziałki zapraszamy wszystkich innych, znających już tajniki szachów, na indywidualnie rozgrywane partyjki.

Nauka gry w szachy dla seniorów odbywać się będzie również w Filii nr 3. Tutaj spotykać się będziemy w 2. i 4. piątek miesiąca; co drugie spotkanie odbywać się będzie pod okiem profesjonalnego instruktora.

Jak zawsze nie zabraknie również interesujących wystaw. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich, ale koniecznie pamiętajcie, by nie przegapić dwóch, których bohaterkami są wspaniałe kobiety. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to ilustracje do książki Eleny Favilii i Franceski Cavallo, która to książka robi w ostatnim czasie furorę, więc na pewno i Wam jest znana. Druga wystawa nosi tytuł „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” i prezentuje ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz, z książki o tym samym tytule. Nie zapomnijcie ich obejrzeć, naprawdę robią wrażenie!

Sponsorzy w 2019