plakat promujący

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz trzeci organizuje Tydzień Kultury Żydowskiej. W ramach wydarzenia gościć będziemy m.in. Agatę Tuszyńską - autorkę książki "Bagaż osobisty. Po marcu", Katarzynę Ryrych - autorkę książek "Pan Apoteker", "Bombka babci Zilbersztajn" (spotkanie dla dzieci), Ireneusza Wawrzaszka - autora książki "Romeo i Julia z KL Auschwitz", prof. Zbigniewa Białasa - autora książki "Rutka". Z czytelnikami spotkają się również Dariusz Walerjański - badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, ks. Tomasz Kusz i Grzegorz Bociański - prowadzący audycję "Ziemia Boga" w Radiu eM, a także podróżniczka Małgorzata Kaczor.

W ramach Tygodnia odbędzie się również kiermasz książek antykwarycznych, zaprosimy również do odwiedzenia Filii nr 11, 14, 16 i 30 w których prezentować będziemy wystawy fotografii.

Informacja o wydarzeniu na portalu Facebook

Wybrane wydarzenia w ramach Tygodnia Kultury Żydowskiej

• Bagaż osobisty. Po marcu.
    18 lutego, godz. 17.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93
    Spotkanie z Agatą Tuszyńską – uhonorowaną srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” pisarką, reportażystką, autorką biografii m.in. Wiery Gran i Issaca Bashevisa Singera. Spotkanie poświęcone będzie najnowszej Jej książce "Bagaż osobisty. Po marcu", opowiadającej o losach pomarcowych wielopokoleniowych emigrantów, którzy wskutek nagonki propagandowej w Polsce musieli opuścić ojczyznę.

• Pan Apoteker i Babcia Zilbersztajn.
    19 lutego, godz. 17.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93
    Spotkanie i warsztaty artystyczne dla dzieci z Katarzyną Ryrych – pisarką, poetką i malarką, autorką książek o tematyce żydowskiej dla dzieci: „Pan Apoteker” i „Bombka babci Zilbersztajn”. W trakcie warsztatów „Każdy ma prawo do swojego miejsca na Ziemi” dzieci poznają żydowską kulturę i wykonają piękne tradycyjne wycinanki.

• Katowickie synagogi.
    19 lutego, godz. 17.00, Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47
    Spotkanie z Dariuszem Walerjańskim – historykiem, badaczem dziejów Żydów na Górnym Śląsku i obrońcą żydowskich zabytków. Spotkanie dotyczące katowickich synagog odbędzie się pod szyldem Wielokulturowego Śląska.

• Konflikt izraelsko-palestyński. Sytuacja bez wyjścia?
    20 lutego, godz. 17.00, Filia nr 27, ul. Szarych Szeregów 62
    Spotkanie z Małgorzatą Kaczor – kulturoznawczynią i podróżniczką, autorką bloga „Gosia podróżuje”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Czytelnicy-Podróżnicy.

• Rutka.
    21 lutego, godz. 17.00, Filia nr 14, ul. Piastów 20
    Spotkanie z prof. Zbigniewem Białasem, wykładowcą akademickim, literaturoznawcą, laureatem Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2011 za książkę „Korzeniec”, której wersja sceniczna wielokrotnie wystawiana była na deskach Teatru Zagłębia. Spotkanie poświęcone będzie książce „Rutka”. Jest to zbeletryzowana przez prof. Białasa rekonstrukcja prawdziwego pamiętnika Rutki Laskier – nastolatki z Zagłębia Dąbrowskiego, zmarłej w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
    Spotkaniu towarzyszy kiermasz tematycznych książek antykwarycznych – autorstwa żydowskich twórców, poświęconych kulturze żydowskiej etc. Kiermasz czynny będzie w godz. 16.00-19.00

• Romeo i Julia z KL Auschwitz.
    22 lutego, godz. 17.00, Filia nr 1, ul. Ligonia 7
    Spotkanie z Ireneuszem Wawrzaszkiem, autorem książki „Romeo i Julia z KL Auschwitz”. Jest to oparta na faktach powieść miłości Mali Zimetbaum i Edwarda Galińskiego, którzy, jako więźniowie, poznali się za drutami obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
    Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Nie-Zwykli.

• Ziemia Święta nie tylko okiem pielgrzyma.
    22 lutego, godz. 17.00, Filia nr 12, ul. Witosa 18 B
    Spotkanie z podróżnikami Alicją i Januszem Murzynowskimi.

• Izrael. Ziemia Boga.
    22 lutego, godz. 16.30, Filia nr 36, ul. gen. Hallera 28
    Spotkanie z ks. Tomaszem Kuszem i Grzegorzem Bociańskim – prowadzącymi w piątkowe wieczory audycję „Ziemia Boga” w Radiu eM.