plakat promujący

Witajcie w nowym roku! Czy udało się Wam zrealizować ubiegłoroczne wyzwanie czytelnicze? Jesteśmy ciekawi który z punktów do realizacji sprawił Wam największą przyjemność, a który był faktycznie nie lada wyzwaniem… Jeśli chcielibyście dać nam znać, odezwijcie się na Facebooku :)

Jesteście pewnie ciekawi, co słychać w styczniu w naszej Bibliotece? Nie zmieniamy tradycji comiesięcznych kiermaszów książek antykwarycznych – Filia nr 14 zaprasza w pierwszą sobotę, a Filia nr 32 – w pierwszy poniedziałek miesiąca. Pozostańmy chwilę przy Filii nr 32, w której w styczniu rusza Biblioteczny Klub Młodych Rodziców – dla rodziców dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Podczas spotkań, które odbywać się będą w drugą, czwartą i piątą środę miesiąca, rozmawiać będziemy o zdrowiu, wychowaniu, edukacji i wszystkim tym, co interesuje młode mamy i tatów. W tym czasie maluszki będą nawiązywać pierwsze rówieśnicze przyjaźnie w przytulnie zaaranżowanym dla nich kąciku.

Nowy cykl inauguruje również Filia nr 12. Czytomy po naszymu, czyli po ślonsku to literackie spotkania dla dorosłych mieszkańców Osiedla Witosa.

Jako Czytelnicy-Podróżnicy poznamy trzy różne krainy: Maharadżów (Indie), Khmerów (Kambodża) oraz Wikingów, Trolli i Świętego Mikołaja (Skandynawia); przeniesiemy się także na chwilę na kraniec Europy – do Portugalii.
Styczniowym Nie-Zwykłym gościem naszej Biblioteki będzie Jacek Hołub – dziennikarz, rzecznik Towarzystwa J-elita. Spotkanie oscylować będzie wokół tematu książki jego autorstwa „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”.

Z kolei prof. Dariusz Nawrot z Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego opowie, w ramach spotkania z cyklu Wielokulturowy Śląsk, o Trójkącie Trzech Cesarzy.

Miłośników broni zainteresuje z pewnością prelekcja Macieja Filipowicza z Black Diamonds Silesia Miners i Śląskiego Klubu Fantastyki „Miecz przez wieki”. Nie tylko posłuchamy o archetypie miecza i jego miejscu w fantasy i popkulturze; podczas spotkania będzie można również obejrzeć miecze, maczety, noże, kukri, sztylety i bagnety…

Wróćmy może na bezpieczniejszy grunt. Jeśli i Wam udzielił się nastrój świąteczno-noworocznych spotkań ze śpiewnikiem, zajrzyjcie do Filii nr 19, w której odbędzie się koncert Ireny Staniek – pochodzącej ze Śląska zwyciężczyni programu Droga do Gwiazd.

Pozostając w zimowych klimatach zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu z Leszkiem Naziemcem - pasjonatem pływania w zimnej wodzie, pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął milę w Arktyce i jedynym Polakiem, który przepłynął kilometr w wodach Antarktydy. Brzmi niezbyt ciepło, ale jakże ciekawie!

Dzieci zapraszamy do Filii nr 3 na spotkanie autorskie z Łukaszem Dębskim, spod którego pióra wyszły takie książki jak „Literozagadki”, „Bogowie olimpijscy”, „Wierszownik z podróży dookoła świata” czy „Krówki i mrówki i inne bajki wierszem”.

Młodzi mieszkańcy Osiedla Bagno w Szopienicach zapraszają swoich rówieśników na przedstawienie jasełkowe w gwarze śląskiej, które odbędzie się w Filii nr 19.

Przypominamy o działalności klubów gier planszowych oraz Laboratorium Sztuki – zajęciach plastycznych dla najmłodszych artystów. Młodzież zapraszamy na warsztaty dziennikarskie RED[AKCJA]!, a seniorów chcących lepiej zapoznać się z komputerem i Internetem zapraszamy na kursy i konsultacje komputerowe.

By nie ominąć żadnego ciekawego wydarzenia organizowanego w naszej Bibliotece, zachęcamy do zaglądania do kalendarium oraz subskrybowania newslettera.