Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka

W Bibliotece w listopadzie (2018)

plakat promujący

Zbliżamy się powoli do końca kalendarza, ale nie oznacza to wcale, że w Bibliotece zwalniamy tempo. Już 3 i 5 listopada odbędą się kiermasze książek antykwarycznych, odpowiednio w Filiach nr 14 i 32. Jak zawsze nie zawiedziemy i przygotujemy mnóstwo ciekawych książek, w niewiarygodnie niskich cenach.
Gościć będziemy w listopadzie kilku pisarzy – z młodszymi czytelnikami spotkają się Marcin Szczygielski (m.in. Klątwa dziewiątych urodzin, Weronika i zombie), Jakub Skworz (spotkanie poświęcone książce Adaś Mickiewicz – Łobuz i mistrz) oraz Melania Kapelusz (Mitologia. Przygody słowiańskich bogów).

Panie z pewnością ucieszą spotkania z autorkami powieści obyczajowych, podczas których promować będą one swoje najnowsze powieści – Magdalena Majcher Cud grudniowej nocy, a Krystyna Mirek Tylko jeden wieczór. Fani twórczości śląskich autorów nie powinni przegapić spotkań z Jerzym Tuszyńskim (Droga do Pattonville, Wspomnienia z PRLu) i Marcinem Melonem (cykl powieści Kōmisorz Hanusik).
Pisarzy in spe zapraszamy na spotkanie z autorkami z Logrus, Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki. Anna Hrycyszyn, Katarzyna Rupiewicz i Anna Kańtoch opowiedzą, czy pisania można się nauczyć.
Naszym gościem będzie również Szymon Góralczyk – opowiadacz baśni z Karawany Opowieści. Zaprasza nas do wysłuchania mitów i opowieści meksykańskich dla dorosłych. Miłośników teatru zapraszamy na spotkanie z Aliną Chechelską – aktorką teatralną i filmową, a podróżników palcem po mapie i nie tylko, na spotkania poświęcone dwóm pięknym, a tak różnym krajom – Francji i Islandii. O innych dalekich podróżach - na orbitę i dalej - o rakietach i kosmosie, opowie Krzysztof Bortel ze Śląskiego Klubu Fantastyki.
plakat promującyJeśli planujecie skorzystać z pełni sezonu na grzyby, a nie jesteście pewni swojej wiedzy o nich, nie przegapcie prelekcji Łukasza Fuglewicza ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Fanów cyklu Wielokulturowy Śląsk zapraszamy na spotkanie z Józefem Michałkiem, poświęcone wołoskim korzeniom pasterskiej kultury Górali Śląskich; z kolei gościem kolejnego spotkania z cyklu Nie-zwykli będzie prof. Jacek Białkowski – kierownik Oddziału Klinicznego Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Spotkanie to poświęcone będzie pracy profesora w Rwandzie.
Zachęcamy również do zwiedzania wystaw; w listopadzie będą to m.in. „21 uczuć zespołu Downa, czyli najpiękniejsza lekcja miłości” – fotografie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa SZANSA, „Kto Ty jesteś?” – współczesne spojrzenie na patriotyzm wg Joanny Olech i Edgara Bąka, „W zmrużeniu powiek” – malarstwo i rysunek Damiana Wojnowskiego, „Zwierzokracja” – ilustracje z popularnej książki Oli Woldańskiej-Płocińskiej czy „Po drugiej stronie globu” – ilustracje z książek Shauna Tana wydanych w Polsce.
Aby być na bieżąco z organizowanymi w Bibliotece wydarzeniami, warto nie tylko zaglądać do kalendarium, ale i skorzystać z opcji newslettera, w którym informacje wysyłamy raz w miesiącu.
Do zobaczenia w bibliotece!