• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka

konferencja baner vol 2

W dniach 15-16 listopada 2018 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje dwudniową konferencję szkoleniową OBRAZ/słowo/Biblioteka dla bibliotekarzy z regionu śląskiego. Konferencja dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Udział w wydarzeniu stanowi okazję do odnalezienia w książce obrazkowej i komiksie cech pozwalających na efektywne wykorzystanie ich w działaniach proczytelniczych. Dwa dni intensywnego szkolenia specjalistycznego poszerzą znacznie kompetencje bibliotekarzy. Proponujemy bibliotekarzom spotkania z autorytetami, praktykami, ludźmi, którzy o książkach obrazkowych (pierwszy dzień) i komiksach (drugi dzień) wiedzą praktycznie wszystko.
Celem pierwszego dnia konferencji jest uaktualnienie wiedzy uczestników w zakresie książki obrazkowej i jej wykorzystania w praktyce pracy bibliotekarza. Książka obrazkowa to najczęściej pierwsza książka z którą styka się najmłodszy odbiorca, a nierzadko jest to jedyny przejaw formy artystycznej z jaką ma do czynienia człowiek w pierwszych latach swojego życia. Stąd tak ważne jest poznanie mechanizmu jej działania.
W drugim dniu konferencji zwrócimy uwagę bibliotekarzy na powieści graficzne - komiksy. Zaproszeni przez nas eksperci nie tylko przedstawią komiks z punktu widzenia jego składowych (literatura i plastyka), ale wytłumaczą również czym komiks był, jest i staje się, oraz w jaki sposób bibliotekarze mogą wykorzystać tę wiedzę w swojej codziennej pracy.
Komiksy cieszą się od kilku lat rosnącą popularnością, wciąż jednak stanowią niewielki procent propozycji oferowanych przez biblioteki. Z tego powodu tak istotne jest dostrzeżenie przez bibliotekarzy drzemiącego w nich potencjału. Część konferencji poświęcona komiksom ma za cel ukazanie w jaki sposób można wykorzystać je podczas zajęć, przedstawienie ciekawych pomysłów animowania czytelnictwa za ich pomocą czy po prostu zasugerowanie, które
dobre tytuły powinny znaleźć się na regałach, aby przyczynić się do przyciągnięcia i zatrzymania w bibliotekach młodych użytkowników.

Aktualne trendy pokazują jak istotna jest kultura obrazkowa w życiu młodego pokolenia, a rolą biblioteki jest zaprezentowanie i udostępnianie jej w przystępny i atrakcyjny sposób, zachowując przy tym cenne wartości. Szerząca się kultura wizualna wymaga szczególnej dbałości o jej poziom estetyczny, dlatego tak znacząca jest możliwość spotkania się i dyskusji w środowisku bibliotekarskim na temat książki obrazkowej.

Uczestnictwo bibliotekarzy w wykładach, panelach dyskusyjnych i aktywny udział w warsztatach zagwarantują uzyskanie wiedzy o omawianym typie literatury oraz pomogą opracować własne metody pracy z czytelnikiem, prowadzone w oparciu o książki obrazkowe i komiksy.
Szkolenie przeznaczone jest dla czynnych zawodowo bibliotekarzy bez względu na ich staż pracy. Warto, aby skorzystały z niego zarówno osoby rozpoczynające swoją pracę w bibliotece, jak i te, które mając wieloletnie doświadczenie w promocji czytelnictwa i pracy z czytelnikiem, chcą odświeżyć swoje umiejętności oraz wiedzę o nowych trendach w literaturze obrazkowej i powieściach graficznych.

Konferencja odbędzie się w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” Filia „Dąb” i Filii nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, ul. Krzyżowa 1, w dniach 15-16 listopada 2018 r., w godzinach od 10.00 do 17.00.
Zapraszamy!

Formularz zgłoszeniowy|closed

W związku z ogromnym zainteresowaniem konferencją informujemy, iż nie ma już wolnych miejsc.

Adres: Filia nr 17 , ul. Krzyżowa 1 (Katowice – Dąb)

Partnerzy:  Miejski Dom Kultury Koszutka, Fundacja Wolne Miejsce

mdk koszutkawolne miejsce

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice