Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka
Lato z Książką 2018
Odkryj Historię
Śląskie Targi Książki 2018

Październik w bibliotece (2018)

Plakat promujący

Dla pracowników bibliotek każdy dzień upływa pod znakiem książek. Ale w tym roku październik to w Katowicach miesiąc literatury dla każdego, a to za sprawą 4. Targów Książki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji, część z nich to także i nasza zasługa :) Szykujemy, a jakże, kiermasz książek antykwarycznych, i to tańszych niż tabliczka czekolady! Dzieci i młodzież zachęcamy do udziału w warsztatach literacko-typograficznych. Młodych czytelników, wraz z rodzicami, zaprosimy również do Czytelni pod Sówką, gdzie poznają wartościowe i ciekawe książki, z którymi warto zapoznać się bliżej. Szykujemy także spotkanie z Magdaleną Majcher, autorką powieści „W cieniu tamtych dni”, „Matka mojej córki”, „Stan nie!błogosławiony” czy cyklu „Wszystkie pory uczuć”. Więcej informacji o naszej aktywności podczas Targów pojawi się wkrótce na naszej stronie.
Nie mniej atrakcji Biblioteka szykuje na pozostałe dni miesiąca. Wśród nich m.in. kilka spotkań autorskich. Spotkają się z Wami:
Olga Rudnicka, popularna autorka młodego pokolenia, która promować będzie najnowszą powieść „Byle do przodu”; Wojciech Chmielarz, który opowie m.in. o „Żmijowisku” i postaci komisarza Jakuba Mortki; Michał Cholewa przedstawi cykl „Algorytm Wojny”, a Rafał Cuprjak podpowie, na podstawie własnych doświadczeń, jak wydać pierwszą powieść. Gościć będziemy również Beatę Gołaszewską, której niełatwe przejścia życiowe stanowiły kanwę do powstania książki „Ambasadorowa” pióra Edyty Włoszek. Spotkamy się również z Aleksandrą Tyl, i to dwukrotnie - w Filii nr 12 oraz podczas 4. Śląskich Targów Książki.

Dla miłośników cyklu Czytelnicy-Podróżnicy szykujemy spotkania poświęcone Islandii, Indochinom (Wietnam, Kambodża) i rowerowej wyprawie przez Alpy. Z kolei październikowa prelekcja Wielokulturowego Śląska dotyczyć będzie życia Ślązaków w Brazylii.
Seniorów zapraszamy na spotkania „Jak mądrze i zdrowo żyć?” z prof. dr. hab. Janem Ślężyńskim – wykładowcą w katowickiej AWF, promującym aktywność fizyczną w starszym wieku, a także z Antonem Yuranem – lekarzem chorób wewnętrznych, bratem zakonnym w Zakonie Szpitalnym św. Jana Bożego (Bonifratrzy).
Z okazji Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej z mieszkańcami Burowca spotka się radny Tomasz Rokicki, który wyjaśni jak ważne są głosy poparcia dla samorządów lokalnych.

A co dla dzieci?

Dzieci zapraszamy do Filii nr 16 na spotkanie z Zofią Stanecką, autorką książek o przygodach małej Basi. Filia nr 28 i Teatr TRIP organizują przedstawienie „Pan Antenka i srebrny kubraczek”. Natomiast w Filii nr 26 odbędzie się impreza w klimacie zaczarowanego świata Harry’ego Pottera „Magiczny wieczór w Bibliotece”. Na tę ostatnią obowiązują wcześniejsze zapisy.

W Filii nr 14 odbędzie się 3 października Turniej Czytelniczy „Polscy Superbohaterowie”, z udziałem pisarki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. O nagrody książkowe powalczą uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych, którzy zgłosili wcześniej swój udział w Turnieju.

W Bibliotece prezentujemy również wystawy, do których oglądania serdecznie zachęcamy. W tym miesiącu będą to m.in. fotograficzna relacja z wycieczki do Czarnobyla, udokumentowane akty pamięci o powstaniach śląskich w XX wieku, zbiór fotografii „21 uczuć Zespołu Downa, czyli najpiękniejsza lekcja miłości” czy prace biorące udział w konkursie na Książkę Roku 2017, organizowanym przez Polską Sekcję IBBY.

Jak każdego miesiąca, w pierwszy poniedziałek i pierwszą sobotę, w Filii nr 32 i Filii nr 14 odbędą się kiermasze książek antykwarycznych.

Zachęcamy do regularnego zaglądania do kalendarium oraz zapisania się do newslettera – dzięki temu nie przegapicie już nic, co dzieje się w naszej Bibliotece.

Przypominamy, że udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.