Narodowe Czytanie w Ogrodzie Słów (2018)

narodowe czytanie program

Zapraszamy Czytelników na wspólne czytanie fragmentów tekstów Antologii Niepodległości oraz "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Czytać będziemy powieść w oryginale, zachęcamy Czytelników do przynoszenia własnych egzemplarzy książek - każdy będzie mógł ozdobić je pamiątkową pieczęcią.

Narodowe Czytanie będzie zwieńczeniem tygodnia niepodległościowego zaplanowanego w dniach 1-8 września pod hasłem Zaczytana Niepodległa.

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia. Planowane godziny mogą ulec zmianie.

Program:

13.00 - 13.20 Koncert muzyki instrumentalnej w wykonaniu kwintetu blaszanego Gryfnioki
13.20 - 13.25 Uroczyste rozpoczęcie Narodowego Czytania, powitanie Gości
13.25 - 13.40 Pierwsza sesja czytania
13.40 - 14.00 Koncert pieśni patriotycznych ze wstępem dr Izabeli Migocz - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, kwintet Gryfnioki
14.00 - 14.20 Druga sesja czytania
14.20 - 15.00 Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller, autorką książek z cyklu Damy, dziewuchy, dziewczyny. Spotkanie prowadzi Agnieszka Gryszka
15.00 - 15.20 Trzecia sesja czytania
15.20 - 15.30 Utwory promenadowe w wykonaniu dr Izabeli Migocz - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, kwintet Gryfnioki
15.30 - 15.50 Czwarta sesja czytania
15.30 - 16.00 "Żołnierz nie odszedł bez walki" - prezentacja Fundacji im. Grupy Operacyjnej Śląsk 1939, poświęcona historii 73. Pułku Piechoty z Katowic
16.00 - 16.20 Piąta sesja czytania
16.20 - 16.40 Uroczyste zakończenie, wspólne odczytanie rozdanego wcześniej fragmentu "Przedwiośnia", pamiątkowe zdjęcie
16.40 - 17.00 Pożegnalny koncert muzyki instrumentalnej - Gryfnioki

Przez cały czas trwania wydarzenia funkcjonować będzie Czytelnia Pod Sówką – Biblioteczna Poradnia Książkowa czyli co warto czytać dzieciom i proponować młodzieży. Prowadzić będziemy warsztaty literacko-artystyczne oraz kiermasz książki antykwarycznej.
Fundacja im. Grupy Operacyjnej Śląsk 1939 prezentować będzie umundurowanie i wyposażenie piechoty Wojska Polskiego z okresu międzywojennego, a także wojskowe uzbrojenie.
Kulinarną spójność z tematyką stworzy wojskowa grochówka.

Wstęp wolny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach