Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice

2018 06 zywa biblioteka

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz szósty organizuje Żywą Bibliotekę/Human Library Katowice.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-8 czerwca, w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 (ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia), w godzinach od 9.00 do 16.00.

Żywa Biblioteka jest miejscem w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie etniczne, wyznawaną religię, orientację seksualną, kolor skóry, poglądy, etc. Czytelnik może wybrać z katalogu interesującą go książkę, a następnie „wypożyczyć” ją na 30-minutową rozmowę.

Książkami w Żywej Bibliotece są prawdziwi ludzie, reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, spotykają się z wykluczeniem
i uprzedzeniami. Czytelnik, wypożyczając taką książkę, wchodząc z nią w dialog, konfrontuje swoje wyobrażenie o niej, zmienia postrzeganie i nastawienie.

Spotkanie z Żywą Książką, to początek poszukiwania rzetelnych informacji na temat mniejszości i grup społecznych, pozwalający odpowiedzieć na pytania, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy, ani odwagi, zadać.
Żywa Biblioteka/Human Library Katowice promuje tolerancję wobec różnorodności, kulturę wzajemnego szacunku i dialogu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W tym roku Żywymi Książkami będą: były więzień, ekolog, freeganin, gej, mama osoby niebinarnej, muzułmanka, osoba bez własnego domu - pielgrzym, osoba głuchoniewidoma, policjant, queer, schizofrenik, trzeźwiejący alkoholik, uchodźcy, Ukrainka, weganka oraz wychowanka domu dziecka.

Grupy zorgnizowane, np. szkolne, chcące wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o wcześniejszy kontakt e-mailowy pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2018 06 zywa banerek