DNI POLSKO-CZESKIE

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice

2018 06 zywa biblioteka

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz szósty organizuje Żywą Bibliotekę/Human Library Katowice.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-8 czerwca, w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 (ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia), w godzinach od 9.00 do 16.00.

Żywa Biblioteka jest miejscem w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie etniczne, wyznawaną religię, orientację seksualną, kolor skóry, poglądy, etc. Czytelnik może wybrać z katalogu interesującą go książkę, a następnie „wypożyczyć” ją na 30-minutową rozmowę.

Książkami w Żywej Bibliotece są prawdziwi ludzie, reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, spotykają się z wykluczeniem
i uprzedzeniami. Czytelnik, wypożyczając taką książkę, wchodząc z nią w dialog, konfrontuje swoje wyobrażenie o niej, zmienia postrzeganie i nastawienie.

Spotkanie z Żywą Książką, to początek poszukiwania rzetelnych informacji na temat mniejszości i grup społecznych, pozwalający odpowiedzieć na pytania, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy, ani odwagi, zadać. Wśród zaproszonych przez Bibliotekę książek będzie m.in. freeganin, muzułmanka, bulimiczka, osoba głuchoniewidoma, policjant, były bezdomny, były więzień, rodzic osoby homoseksualnej, schizofrenik, uchodźca, weganka.
Żywa Biblioteka/Human Library Katowice promuje tolerancję wobec różnorodności, kulturę wzajemnego szacunku i dialogu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Grupy zorgnizowane, np. szkolne, chcące wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o wcześniejszy kontakt e-mailowy pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2018 06 zywa banerek