DNI POLSKO-CZESKIE

Dni Polsko-Czeskie (2018)

dni polsko czeskie 2018

Maj to od 2001 roku miesiąc Dni Polsko-Czeskich. Każdego roku obchody odbywają się naprzemiennie to w Katowicach, to w Ostrawie – naszym mieście partnerskim. W tym roku my jesteśmy gospodarzami imprez związanych z naszym południowym sąsiadem, więc i w Bibliotece odbędą się wydarzenia spod szyldu Dni Polsko-Czeskich.

Rozpoczynamy w sobotę 5 maja kiermaszem książek antykwarycznych w Filii nr 14. Do kupienia literatura czeska, autorstwa czeskich i czechosłowackich autorów, przewodniki po kraju, kulturze czeskiej etc.

Harmonogram pozostałych wydarzeń przedstawia się następująco:

Jak poruszać się po Czechach – poradnik dla początkujących i bardziej zaawansowanych.

Spotkanie z Michałem Sobczakiem – czechofilem, prawnikiem, podróżnikiem, miłośnikiem kolei.
10 maja, godz. 17.00
Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21 B, Katowice-Dąbrówka Mała

Stereotypy polsko-czeskie. Wizerunek Czechów w Polsce i Polaków w Czechach.

Prelekcja dr. Dariusza Tkaczewskiego – językoznawcy, bohemisty, tłumacza przysięgłego języka czeskiego oraz literatury czeskiej, adiunkta w Zakładzie Współczesnych Języków Południowo- i Zachodniosłowiańskich. Prelekcja dla uczniów; wstęp dla każdego zainteresowanego.
15 maja, godz. 12.50
Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2, Katowice-Os. Tysiąclecia

Opawa – perła czeskiego Śląska.

Spotkanie podróżnicze z autorem bloga „Antek w podróży”.
17 maja, godz. 17.00
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Katowice-Koszutka

Region v současné české literatuře/Region we współczesnej literaturze czeskiej.

Eva Tvrdá – spotkanie z czeską pisarką, autorką książek "Dyskretny urok Śląska", "Dziedzictwo". Spotkanie organizowane dla uczniów; wstęp dla każdego zainteresowanego.
17 maja, godz. 11.00
Filia nr 36, ul. gen. Hallera 28

Czesi - sąsiad bliski a mało znany.
Prelekcja studentów z Koła Naukowego Slawistów na Uniwersytecie Śląskim. Spotkanie organizowane dla uczniów, wstep dla każdego zainteresowanego.
22 maja, godz. 11.15
Filia nr 16, ul. Wajdy 21

Hezky česky czyli słów kilka o naszych południowych sąsiadach.

Prelekcja dr Małgorzaty Kality, adiunkta w Zakładzie Literatur Słowiańskich Uniwersytetu Śląskiego.
22 maja, godz. 17.00
Filia nr 17, ul. Krzyżowa 1

Skarby świata całego czyli moje Czechy.

Spotkanie z Piotrem Paczullą – podróżnikiem, czechofilem, autorem bloga „Czasem gdzieś wyskoczę”.
22 maja, godz. 17.00
Filia nr 27, ul. Szarych Szeregów 62

Morawianie na pograniczu polsko-czeskim.

Spotkanie z dr Kornelią Lach – badaczką kultury ludowej, autorką książki „Wierzenia, zwyczaje i obrzędy. Folklor pogranicza polsko-czeskiego”. Spotkanie w ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk.
24 maja godz. 17.00
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47

Pocztówka z Pragi.

Warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez Mariannę Oklejak – ilustratorkę, autorkę książek „Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych”, „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, współautorkę (wraz z Zofią Stanecką) serii książek o Basi.
25 maja, godz. 9.00
Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Katowice-Załęże

Wystawy towarzyszące Dniom Polsko-Czeskim:

Inwazja 1968

– wystawa ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Do obejrzenia w Filii nr 11, ul. Grażyńskiego 47, do 31 maja br.

Praska wiosna 1968
wystawa ze zbiorów Czeskiego Centrum w Warszawie. Do obejrzenia w Filii nr 16, ul. Wajdy 21, od 9 do 30 maja br.

Czechosłowacka państwowość 1918

– wystawa ze zbiorów czeskiego Centrum w Warszawie. Do obejrzenia w Filii nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, od 10 do 30 maja br.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Zapraszamy!