W kwietniu w bibliotece (2018)

Plakat promujący

Bibliotekę w kwietniu, po świętach, otwieramy trzeciego dnia miesiąca – we wtorek. W pierwszą sobotę i pierwszy pracujący poniedziałek zapraszamy, tradycyjnie, na kiermasze książek antykwarycznych – do Filii nr 14 w godz. 9.00-14.00 (7 kwietnia), a do Filii nr 32 od 8.00 do 19.00 (9 kwietnia).
We wspomnianej Filii nr 32, w dniu kiermaszu, odbędzie się spotkanie z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem (laureat Nike 2017) – utytułowanymi reporterami, autorami książki 1968. Czasy nadchodzą nowe”. Nazajutrz Filia nr 11 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Wielokulturowy Śląsk – gościem będzie Antoni Wilgusiewicz, prezes Katowickiego Klubu Miłośników Historii i Kultury Lwowa, który opowie o obecności Kresowian na Śląsku.
Z kolei 11 kwietnia, w Filii nr 1, gościć będziemy Jacka Nocha – komika i stand-upera chorującego na stwardnienie rozsiane (SM), który w wystąpieniach w sposób niezwykle zabawny i ironiczny podejmuje temat choroby i swojego życia po diagnozie.
Fani cyklu Czytelnicy-podróżnicy odbędą kilka dalekich podróży: wraz z Marcinem Liberskim przeniesiemy się do Indonezji – świata czarów; Małgorzata i Daniel Kossakowscy zabiorą nas do Wietnamu, Kambodży, Tajlandii i Laosu, natomiast dr Jan Habdas przybliży nam plemię Indian Nez Perce, zamieszkujące rezerwat w stanie Idaho, w Stanach Zjednoczonych.
Naszym gościem będzie również Estera Wieja – dziennikarka i podróżniczka, autorka książek, założycielka Misji Polska-Izrael, w ramach Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja. Opowie o ludzkiej twarzy Izraela, a towarzyszyć jej będzie Sylwia Pinkas z Wydawnictwa Koinonia.

Miłośników muzyki zapraszamy na koncert wiosennych aranżacji ballad w wykonaniu zespołu Kilka słów, w składzie: Eugeniusz Szwarcer, Marek Broda, Krzysztof Soska.
Seniorów lubiących oryginalne formy relaksu zachęcamy do odwiedzin Filii nr 19, w której dyplomowany masażysta dźwiękiem wg metody Petera Hessa, Andrzej Sawczuk, umożliwi zrelaksowanie się przy kojących dźwiękach gongu i mis tybetańskich.
Amatorów natury i ochrony środowiska naturalnego zachęcamy do wysłuchania prelekcji Julii Góry o ochronie owadów pożytecznych „Człowiek przyjacielem owadów. Budujemy dom dla zapylaczy”.

W kwietniu przypadają dwa czytelnicze święta. 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Data święta nieprzypadkowa, ponieważ tego dnia, w 1805 roku, urodził się znany na całym świecie duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Każdego roku gospodarzem święta jest inny kraj. W tym roku jest to Łotwa, a hasło przewodnie brzmi „W książce małe jest wielkie”. W filiach naszej biblioteki odbędą się z tej okazji spotkania z książką dla najmłodszych, pochylimy się głównie nad baśniami i bajkami łotewskimi. Więcej o święcie: http://www.ibby.pl/?p=5006
Natomiast 23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku wzbogacamy formułę! Do dobrze znanego naszym czytelnikom happeningu „Głośno o książkach!” dodajemy czytanie przedszkolakom, gry i zabawy literackie dla młodszych i starszych oraz spotkanie autorskie z Joanną Szarańską, autorką m.in. „I że ci nie odpuszczę”, „Kocha, lubi, szpieguje” i „Nic dwa razy się nie zdarzy”. Impreza odbędzie się w bibliotecznym Ogrodzie S(ł)ów i potrwa cały dzień.

To nie wszystkie wydarzenia jakie organizujemy w kwietniu, ale gdyby tak opisać wszystko, co się dzieje w naszej Bibliotece, tekst byłby zdecydowanie za długi… Zachęcamy więc do zajrzenia do naszego kalendarium i wybrania wydarzeń, które szczególnie Państwa interesują.