Lato z Książką 2018

W marcu w bibliotece (2018)

plakat promujący

Pierwszy wiosenny miesiąc obfitować będzie w naszej bibliotece w bardzo ciekawe spotkania.
Gościć będziemy świetnych pisarzy – Annę Kamińską, autorkę biografii Wandy Rutkiewicz i Simony Kossak; Beatę Majewską – znaną z cyklu powieści „Konkurs na żonę”, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, autora m.in. powieści "Preparator", "Samotność" czy "Dom Róży. Krýsuvík" oraz Jakuba Ćwieka – autora powieści fantasy, m.in. cykli „Chłopcy” czy „Kłamca”.
O dziejach dzielnicy Załęże opowie Ginter Pierończyk, pisarz i współtwórca Klubu Twórców Górnośląskich KARASOL; odwiedzi nas również publicysta Józef Krzyk i on z kolei wyjaśni, skąd na Śląsku szkocka krata i francuskie czołgi. Leszek Jęczmyk, wielokrotnie nagradzany w konkursie „Górnośląskie kroszonki”, opowie o śląskich tradycjach wielkanocnych, zaprezentuje również kroszonki własnego autorstwa.
Miłośnicy poezji śpiewanej nie powinni przeoczyć recitalu Jarosława Kopoczyńskiego „To co za mną i przede mną”. Dla dbających o zdrowie mamy dwa spotkania tematyczne – z dietetyk kliniczną Katarzyną Bieg oraz farmaceutką Agnieszką Witerscheim.

Z okazji 70. rocznicy urodzin Jerzego Kukuczki odwiedzi nas żona himalaisty – Cecylia Kukuczka, opiekunka Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej.
Nie lada gratka szykuje się dla amatorów podróży. W marcu poznamy najciekawsze zakątki Świata: Michal Marek – przewodnik turystyczny z Czech – zabierze nas na Wyspy Galapagos, a Alicja i Janusz Murzynowscy opowiedzą o mroźnej Norwegii. Pozostając w klimacie norweskim, Michał Ciepły przybliży nam trochę największą wyspę archipelagu Svalbard – Spitsbergen. Z kolei Bartosz Malinowski opowie o tym, jak wędrował pieszo przez Nepal i po co właściwie tego dokonał.
Żeby nie było nam za zimno, przeniesiemy się znów w cieplejsze miejsca – wraz z Ryszardem Derdzińskim do Ziemi Świętej, a z Adamem Kwaśnym na odległą, egzotyczną Kubę.
Młodzież chcącą podszkolić umiejętności pisarskie zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach pisarskich (Za)pisani w Bibliotece oraz dziennikarskich RED[AKCJA]!
Przypominamy również, że mamy kilka klubów gier planszowych, gdzie i młodsi, i starsi miłośnicy planszówek mogą miło spędzić czas.
Dorosłych mieszkańców, prócz kultury i rozrywki, z pewnością interesują również sprawy miasta i kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. W marcu odbędą się u nas trzy spotkania „przedbudżetowe” dla mieszkańców dzielnic: Załęska Hałda – Brynów Część Zachodnia, Osiedle Paderewskiego – Muchowiec oraz Osiedle Tysiąclecia.