W styczniu w Bibliotece (2018)

Szanowni Czytelnicy, dziękujemy że byliście z nami w 2017 roku, tak licznie biorąc udział w naszych spotkaniach, warsztatach literacko-artystycznych oraz wernisażach wystaw. Wasz aktywny udział w życiu biblioteki i pozytywne opinie to dla nas najlepsza laurka i dowód na to, że to, co robimplakaty, ma sens. Dziękujemy!

W nowym roku nie zwalniamy tempa, już w styczniu zapraszamy na II Tydzień Kultury Żydowskiej (13-19 stycznia), a w jego ramach na tematyczny kiermasz książek, spotkania ze znawcami literatury, historii i kultury żydowskiej, wykłady i prelekcje. Zachęcamy również do obejrzenia wystaw fotografii.

Przełom stycznia i lutego to czas wyczekiwany przez wszystkich uczniów – ferie zimowe. Dzieciaki, które spędzają je w mieście, zachęcamy do wzięcia udziału w Feriach z Książką. Tegoroczne hasło: „Niesłychane historie”.

Fani cyklu Wielokulturowy Śląsk na pewno nie będą zawiedzeni – pierwszym gościem w nowym roku będzie Joanna Furgalińska – pisarka i ilustratorka, autorka książek „Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli”, „Achim godej”, „Ślónsko godka. Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli”.

Mamy przyjemność gościć Magdalenę Majcher w dniu premiery jej najnowszej powieści „Zima” (17 stycznia). Inne książki tej autorki to m.in. „Matka mojej córki” czy „Jeden wieczór w Paradise”, z pewnością je znacie.

Spotka się z nami także Alina Chechelska – aktorka filmowa i teatralna, podróżniczka. Spotkanie z nią dedykowane będzie Izraelowi – krajowi czterech mórz.

To jednak nie koniec podróży, gdyż Alicja i Janusz Murzynowscy zabiorą nas do słonecznej Italii, a pełną przygód autostopową wyprawę w Himalaje zapewni nam Mieczysław Bieniek – najsłynniejszy podróżnik wśród górników, i najsłynniejszy górnik wśród podróżników ;)

O wyprawach po świecie ale i w głąb siebie opowie nam, podczas drugiego spotkania nowego cyklu Nie-zwyczajni, Hanna Pasterny – niewidoma działaczka na rzecz osób niepełnosprawnych, lingwistka, tłumaczka, podróżniczka, nagrodzona w 2016 oku tytułem Lodołamacza Specjalnego woj. śląskiego autorka książek „Jak z białą laską zdobywałam Belgię”, „Tandem w szkocką kratkę” oraz „Moje podróże w ciemno”.

Tych z kolei, którzy wciąż czują atmosferę świąt Bożego Narodzenia, zapraszamy na dwa wieczory z kolędami i pastorałkami – zaśpiewają dla nas Ewa Pytel-Polak, solistka Opery Śląskiej, a także członkowie grupy oazowej przy parafii św. Jadwigi.

Serdecznie zapraszamy, spotkajmy się w Bibliotece!