Tydzień Kultury Żydowskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach 13 – 19 stycznia 2018 r.

plakat promujący

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje po raz drugi Tydzień Kultury Żydowskiej, który odbędzie się w dniach od 13 do 19 stycznia 2018 r.

Tydzień rozpoczniemy kiermaszem książek antykwarycznych żydowskich autorów oraz poświęconych żydowskiej historii i kulturze. Kiermasz odbędzie się w sobotę, w Filii nr 14 przy ul. Piastów 20, w godz. 9.00-14.00. W tej samej filii, 16 stycznia, odbędą się o godz. 9.30 warsztaty dla przedszkolaków „Stwórz bohatera!”, prowadzone przez Annę Koszykowski, judaistkę i edukatorkę z Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach;
o godzinie 17 natomiast odbędzie się spotkanie dla dorosłych „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w woj. śląskim/katowickim w latach 1945-1970”. Poprowadzi je dr Aleksandra Namysło – kierowniczka referatu badań naukowych, dokumentacji i zbiorów bibliotecznych Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

tkz 1

17 stycznia o godz. 11.00, w Filii nr 25 przy ul. B. Chrobrego 2 odbędzie się prelekcja badacza historii Żydów na Górnym Śląsku i historyka Dariusza Walerjańskiego, „Dlaczego warto ratować dziedzictwo żydowskie?”.

Tego samego dnia Filia nr 32 (ul. Grzyśki 19 A) zaprasza na godz. 17.00 na spotkanie z Arkadiuszem Ławrywiańcem, prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski. Spotkanie towarzyszy wystawie zdjęć „Blisko nas”, prezentującej codzienne życie ludności żydowskiej skupionej wokół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Wystawa czynna od 3 do 31 stycznia.

tkz 2W czwartek, 18 stycznia, odbędą się trzy kolejne spotkania – w Filii nr 11 (ul. Grażyńskiego 47) naszym gościem będzie o. Tomasz Maniura OMI, kierownik grupy rowerowej NINIWA Team, który opowie o rowerowej wyprawie z Katowic do Izraela.

Z kolei Filia nr 27 (ul. Szarych Szeregów 62) gościć będzie tego dnia kulturoznawczynię i podróżniczkę Małgorzatę Kaczor, która opowie o wielu twarzach Izraela. Na to spotkanie zapraszamy o godz. 17.00.

Tygodniowi Kultury Żydowskiej towarzyszą również wystawy zdjęć.
Wszystkie eksponowane będą od 3 do 31 stycznia:

Opowieść pisarza. Życie i twórczość S. J. Agnona.

Wystawa ze zbiorów Ambasady Izraela w Polsce.

Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47

tkz wyst
Jerozolima – światło ze Wschodu.

Wystawa ze zbiorów Ambasady Izraela w Polsce.

Filia nr 16, ul. Wajdy 21

Jan Karski. Człowiek przez duże „C”.

Wystawa ze zbiorów Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej.

Filia nr 14, ul. Piastów 20.

tkz teatr

Z okazji Tygodnia Kultury Żydowskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej Teatr Nowy w Zabrzu oferuje promocyjne biltety (20 złotych) na spektakl BOŻE MÓJ, który odbędzie się 7 lutego 2018 r., o godz. 19.00.