plakat promujący

 

Czerwiec to miesiąc plenerowych pikników i festynów, nie rezygnujemy jednak ze spotkań w murach Biblioteki.
Rozpoczynamy kiermaszem książek antykwarycznych w Filii nr 14 – zapraszamy, tradycyjnie, w pierwszą sobotę miesiąca, czyli już 3 czerwca. Niespełna tydzień później, w Filii nr 11, odbędzie się spotkanie z prof. Zbigniewem Kadłubkiem – pisarzem, komparatystą, kierownikiem katedry Literatury Porównawczej UŚ. Spotkanie z profesorem Kadłubkiem będzie piętnastym, i zarazem ostatnim, z cyklu Wielokulturowy Śląsk. Tematem-wisienką natomiast… Ślązacy.
W czerwcu gościć będziemy również, pochodzącego z Chorzowa, Olgierda Łukaszewicza – znakomitego aktora teatralnego, filmowego i radiowego, prezesa Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).
Odwiedzi nas również Konrad Kruczkowski, autor wielokrotnie nagradzanego bloga haloziemia.pl oraz książki „Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie”. Spotkanie odbędzie się w towarzystwie tłumacza języka migowego, dzięki uprzejmości Śląskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomych.
Otwartych na świat zachęcamy do wspólnych wojaży w najdalsze zakątki globu – wraz z Alicją i Januszem Murzynowskimi odbędziemy podróż po gorącej Hiszpanii; dzięki zapalonemu cykliście i podróżnikowi Michałowi Kandeferowi dowiemy się jak podróżuje się rowerem po Syberii, natomiast dr Antoni Winiarski, fizyk i podróżnik, opowie o klejnocie Ameryki Południowej – dalekiej Kolumbii.


Dzieci serdecznie zapraszamy do Filii nr 16 na spotkanie z pisarką Magdą Podbylską. Autorka książek „Tajemnice Świstakowej Polany” oraz „Tajemnice Zatoki Delfinów” poprowadzi… literackie warsztaty polarne.
W ramach współpracy zawiązanej pomiędzy naszą Biblioteką a Śląską Jednostką Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym powstała kolekcja niesamowitych zdjęć zatytułowana „Wyobrażenie”. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 czerwca w Filii nr 14, a sama wystawa towarzyszyć będzie Żywej Bibliotece/Human Library Katowice. Będzie to już czwarta edycja tego wydarzenia organizowana przez MBP. Z osobami dyskryminowanymi ze względu na płeć, zainteresowania, orientację czy pochodzenie będzie można spotkać się 21 i 22 czerwca w Filii nr 14, w godz. od 10.00 do 17.00.
Serdecznie zapraszamy do powitania lata wraz z Biblioteką! 

Polecane wydarzenia: 

 

  • Ślązacy - mniejszość narodowa, etniczna, indygenna?
   Spotkanie z prof. Zbigniewem Kadłubkiem – pisarzem, eseistą, komparatystą, kierownikiem Katedry Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego.
   Cykl: WIELOKULTUROWY ŚLĄSK
   8 czerwca, godz. 17.00
   Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka
   Przejdź do wydarzenia

    

  • Kolumbia – klejnot Ameryki Południowej.
   Spotkanie z dr. Antonim Winiarskim – fizykiem, podróżnikiem, emerytowanym nauczycielem akademickim Uniwersytetu Śląskiego.
   Cykl: CZYTELNICY-PODRÓŻNICY
   7 czerwca, godz. 17.00
   Filia nr 27, ul. Szarych Szeregów 62, Kostuchna
   Przejdź do wydarzenia


  • Rowerem przez Syberię.
   Relacja Michała Kandefera z rowerowej wyprawy na Syberię.
   Cykl: CZYTELNICY-PODRÓŻNICY
   8 czerwca, godz. 17.00
   Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21, Dąbrówka Mała
   Przejdź do wydarzenia


  • Literackie warsztaty polarne z Magdą Podbylską.
   Warsztaty dla dzieci z autorką książek „Tajemnice Świstakowej Polany” i „Tajemnice Zatoki Delfinów”.
   6 czerwca, godz. 17.00
   Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice
   Przejdź do wydarzenia


  • Seksmisja i inne moje misje.
   Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem – aktorem teatralnym i filmowym, prezesem ZASP.
   14 czerwca, godz. 17.00
   Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A, Ligota
   Przejdź do wydarzenia


  • Wyobrażenie.
   Wernisaż wystawy zdjęć Śląskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, przygotowana wraz z MBP. Wydarzenie towarzyszące Żywej Bibliotece.
   20 czerwca, godz. 17.00
   Filia nr 14, ul. Piastów 20
   Przejdź do wydarzenia


  • Żywa Biblioteka/Human Library Katowice.
   Możliwość spotkania z osobami dotkniętymi dyskryminacją ze względu na: pochodzenie, zawód, zainteresowania, orientację, poglądy, kolor skóry czy wyznanie. Całe wydarzenie przypomina tradycyjną bibliotekę: Żywe Książki są „wypożyczane” przez gości na półgodzinną rozmowę.
   21, 22 czerwca, godz. 10.00-17.00
   Filia nr 14, ul. Piastów 20 , Os. Tysiąclecia
   Przejdź do wydarzenia