Fantastyczny Piknik

plakat promującyMiejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza miłośników fantastyki, gier planszowych oraz bujania w obłokach na Fantastyczny piknik!
Najmłodsi, trochę starsi a nawet ci najstarsi znajdą u nas coś dla siebie.
A co szykujemy?

Zaczynamy o 11.00, przez cały czas trwania pikniku, czyli do godz. 17.00, prowadzony będzie kiermasz książek antykwarycznych w atrakcyjnych cenach. Miłośników planszówek zapraszamy do Kącika fantastycznego gracza, w którym będzie można pograć w gry ze zbioru Biblioteki oraz Śląskiego Klubu Fantastyki. Kącik organizowany jest we współpracy z Silesia on Board. Zachęcamy również do zajrzenia do Fantastycznej Czytelni pod Sówką – przestrzeni twórczych działań ze słowem, w której królują książki dla dzieci i młodzieży.
W Czytelni chętnie porozmawiamy o książkach i, oczywiście, poczytamy je – indywidualnie lub wspólnie. Także tam odbędą się warsztaty typograficzne, podczas których twórzyć będziemy fantastyczne litery.

A co jeszcze szykujemy?

11.30-12.30 – Wyobraźnia - wybujała czy ważna?
Warsztat Alicji Dobrowolskiej, studentki psychokryminalistyki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
12.00 – eliminacje do Mistrzostw Polski w grze DOMEK
13.00 – warsztaty taneczne dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez Śląski Klub Fantastyki oraz pokaz taneczny pt. "Czarnoksiężnik"
14.00-17.00 – nauka gry w Japońskiego Madżonga, prowadzona przez Łukasza Grzybowskiego z Górnośląskiego Związku Madżonga
15.00 – spotkanie autorskie z Martą Kisiel, autorką powieści fantasy, m.in. Nomen omen, Dożywocie, Siła niższa.

13 maja br., Fili nr 17, przy ul. Krzyżowej 1, Katowice-Dąb
Godz. 11.00-17.00

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Wyobraźnia - wybujała czy ważna?

Dzieci – najlepszy przykład braku szablonowego myślenia; zaskakują pomysłami i niespożytkowaną energią. Dziecięca kreatywność przejawia się w każdym ruchu, pomaga im odnaleźć się w sytuacjach, w których się znajdują.
Kreatywność i twórcze myślenie napędzane są poprzez wyobraźnię – to właśnie ona umożliwia dzieciom tworzenie coraz to ciekawszych pomysłów i rozwiązań. My, dorośli, czasem zapominamy jak ważna w naszym życiu jest wyobraźnia i marzenia. Podczas warsztatu zastanowimy się, w jaki sposób rodzice mogą rozwijać umiejętność twórczego myślenia dzieci, a także jak mogą poprawić własną kreatywność, inspirując się wyobraźnią dzieci.
W trakcie godzinnego spotkania przewidziane zostały gry i zabawy pobudzające wyobraźnię, zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych. Warsztat skierowany jest do rodziców oraz dzieci.

Spotkanie poprowadzi Alicja Dobrowolska, studentka 3. roku psychokryminalistyki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach, przewodnicząca Koła Naukowego Criminal Cases oraz członek Samorządu Studenckiego. Interesuje się psychologią sądową i śledczą. Współtwórczyni „Studenckiej inicjatywy walki z depresją”, oraz warsztatu pt. „Zabezpieczanie śladów na miejscu zdarzenia”, twórczyni gry edukacyjnej "Krwawe łzy św. Wawrzyńca" oraz "Morderstwo w bibliotece".