W marcu w Bibliotece (2017)

plakat promujący

Serdecznie zapraszamy w marcu do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Nadchodzący miesiąc zapowiada się niezwykle ciekawie. W dniach od 4 do 11 marca odbędzie się w Bibliotece Tydzień Kultury Żydowskiej, w ramach którego organizujemy spotkania, prelekcje i wystawy. Nasi goście opowiedzą m.in. o Izraelu - Małgorzata Kaczor w kontekście kontrastów, podróżnik Wojciech Namysło odkryje przed nami Izrael mistyczny, a Maciej Kołodziejczyk z Klubu Laurazja zaprezentuje izraelskie skarby UNESCO. Dr Agata Katarzyna Dąbrowska - adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego - przybliży nam sylwetkę tajemniczego i kontrowersyjnego eseisty i dramaturga, Szaloma Asza.

W sobotę 4 marca, w Filii nr 14, odbędzie się kiermasz książek antykwarycznych w atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdzie się głównie literatura poświęcona historii Żydów w Polsce, dziejom Izraela oraz książki autorów pochodzenia żydowskiego.
W Filii nr 30 dostępna będzie wystawa zdjęć Arkadiusza Ławrywiańca, dokumentująca życie codzienne w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach; w Filii nr 11 obejrzeć można będzie wystawę poświęconą ludności żydowskiej w latach 1945-1970, natomiast w Filii nr 14 prezentowana będzie wystawa "Henryk Sławik - zapomniany bohater trzech narodów".
Wystawy czynne będą przez cały miesiąc.

Marzec w Bibliotece to również kolejne spotkanie z cyklu Wielokulturowy Śląsk - tym razem posłuchamy o Wilamowianach, a opowiedzą nam o nich Justyna Majerska i Tymoteusz Król. Poseł na Sejm, doktor nauk humanistycznych Jan Rzymełka opowie o najnowszej swojej książce - "Sztambuch rodzinny, czyli w poszukiwaniu własnych korzeni", a Wojciech Brzoska - poeta i pomysłodawca adresowanego do więźniów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta zaprezentuje swoje wiersze.
W Filii nr 14 obejrzeć będzie można sztukę "Oskar i Ruth", reżyserowaną przez Ingmara Villqista i prezentowaną pod auspicjami Bibliotecznego Klubu Seniora. W rolach głównych wystąpią Anna Kadulska i Andrzej Dopierała, aktorzy Teatru Bez Sceny.

W zamian zapraszamy na monodram Marcina Błaszczyka „Impresja”, połączony z koncertem akordeonowym w wykonaniu Marcina Stolarczyka i Adama Buczka.

Amatorów wspinaczki wysokogórskiej zapraszamy na spotkanie z himalaistami Ryszardem Pawłowskim i Ryszardem Zawadą
Natomiast zainteresowani tematyką inności, odmienności i niepełnosprawności nie powinni przegapić spotkania z Igą Zakrzewską-Morawek, autorką książki "Świat według Żunia".

Polecane wydarzenia :

• Tydzień Kultury Żydowskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach.
      4-11 marca 2017 r.
      Termin został wybrany nieprzypadkowo - 11 marca wieczorem rozpoczyna się Purim. Święto zabawy, obdarzania się prezentami, specjalnych ciasteczek i masek, które symbolizują cud ocalenia Żydów. Święto dostrzegania chwały Boga nie tylko w duchowym Jom Kipur, lecz również w karnawałowym wydźwięku Purimu.
      Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach przybliżających Izrael oraz literaturę, historię i kulturę żydowską.

• Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
      - autorką powieści: Bez przebaczenia, Zakład o miłość, trylogia Zakręty losu, W szpilkach od Manolo.
      Pani Agnieszka poza pisaniem zajmuje się popularyzacją polskiej literatury, prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów
      8 marca, godz. 17.00
      Filia nr 14, ul. Piastów 20, Katowice - os. Tysiąclecia

• Wilamowianie. Język i kultura mieszkańców Wilamowic.
      Spotkanie z Justyną Majerską i Tymoteuszem Królem ze Stowarzyszenia „Wilamowianie”. Spotkanie w ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk.
      14 marca, godz. 17.00
      Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 11 (Koszutka)

• Sztambuch rodzinny, czyli w poszukiwaniu własnych korzeni.

Spotkanie z Janem Rzymełką – geologiem, doktorem nauk humanistycznych, siedmiokrotnym posłem na Sejm i założycielem Związku Górnośląskiego.
      15 marca, godz. 17.00
      Filia nr 22, ul. Słowiańska 1 (Bogucice)

• W każdym momencie, na przyjście i odejście.

Spotkanie z Wojciechem Brzoską – poetą, współzałożycielem i wokalistą zespołu Brzoska i Gawroński, pomysłodawcą adresowanego do więźniów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta, autorem tomików „Blisko coraz dalej”, „Wiersze podejrzane” czy „Sacro casco”.
      15 marca, godz. 17.00
      Filia nr 27, ul. Szarych Szeregów 62 (Kostuchna)

• Oskar i Ruth.

Tragikomedia w wykonaniu artystów z Teatru Bez Sceny, w reżyserii Ingmara Villqista. W rolach głównych Anna Kadulska i Andrzej Dopierała.
      20 marca, godz. 18.00
      Filia nr 14, ul. Piastów 20 (Os. Tysiąclecia)

• Górskie spotkania.

Spotkanie z Ryszardem Pawłowskim – himalaistą, oraz Ryszardem Zawadą – pasjonatem gór i autorem książki „Moje wyprawy z Ryszardem Pawłowskim”. W programie: pokaz filmów i prezentacja książki.
      23 marca, godz. 17.00
      Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A (Ligota)

• Inność, odmienność, niepełnosprawność.

Spotkanie z Igą Zakrzewską-Morawek – autorką książki „Świat według Żunia” oraz Grzegorzem Zalewskim z Wydawnictwa Linia.
      22 marca, godz. 17.00
      Filia nr 16, ul. Wajdy 21 (Bogucice)

• O królewnie, która wdziała tylko to, co chciała.

Teatrzyk dla dzieci.
      24 marca, godz. 17.00
      Filia nr 26, ul. Samsonowicza 27 (Murcki)

• Życie motyli.
      Spotkanie z Katarzyną Ryrych - malarką i pisarką. Autorką powieści m.in.
      „Siedem sowich piór”, „Wyspa mojej siostry”, „Król”.
      Spotkanie poświęcone najnowszej powieści „Życie motyli”.
      30 marca, godz. 17.00
      Filia nr 6, ul. Bytomska 8 A (Wełnowiec-Józefowiec)

• Z przyczyn niezależnych od Biblioteki, spektakl Grupy Teatralnej Teoria Szarości „Zawieszone”, planowany początkowo na 31 marca br., odbędzie się w innym terminie.

31 marca, godz. 17.30
      Filia nr 33, ul. Ks. Markiefki 44 A, Katowice-Bogucice