Lato z Książką 2018

Tydzień Kultury Żydowskiej 4-11 marca 2017 r.

tydzien kultury zydowskiej

Tydzień Kultury Żydowskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach.
4-11 marca 2017 r.

W dniach 4-11 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach organizowane są wydarzenia pod wspólnym hasłem Tygodnia Kultury Żydowskiej.

Termin został wybrany nieprzypadkowo - 11 marca wieczorem rozpoczyna się Purim. Święto zabawy, obdarzania się prezentami, specjalnych ciasteczek i masek, które symbolizują cud ocalenia Żydów. Święto dostrzegania chwały Boga nie tylko w duchowym Jom Kipur, lecz również w karnawałowym wydźwięku Purimu.

Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach przybliżających Izrael oraz literaturę, historię i kulturę żydowską.

Sponsorzy:

Dziękujemy Stowarzyszeniu Żydowskiemu Czulent za przekazanie do bibliotecznego księgozbioru 20 egzemplarzy książki "Jidiszer ZOO. Wiersze o zwierzętach", których autorem jest Jehoszue Kamiński. Ilustracje wykonała Ewa Gordon.

czulent darowizna

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Harmnogram wydarzeń:

Złap Bakcyla na czytanie!
Kiermasz książki antykwarycznej – literatura poświęcona historii Żydów w Polsce, dziejom Izraela, książki autorów pochodzenia żydowskiego, etc.
4 marca, godz. 9.00-14.00
Filia nr 14, ul. Piastów 20 (Os. Tysiąclecia)

Bajtle grają w drejdla!
Warsztaty dla dzieci prowadzone przez Annę Koszykowski – edukatorkę i judaistkę z Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Oddział Muzeum w Gliwicach.
6 marca, godz. 10.00
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia

Izrael – kraj kontrastów.
Relacja Małgorzaty Kaczor z podróży do Izraela.
6 marca, godz. 17.30
Filia nr 30, ul. Rybnicka 11 (Śródmieście)

Izrael mistyczny – Izrael nieznany.
Spotkanie z Wojciechem Namysło - podróżnikiem, historykiem, członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, prezesem zarządu Fundacji Rozwoju Turystyki „Asiatica”.
7 marca, godz. 17.00
Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21 B (Dąbrówka Mała)

Żydowskie skarby – opisanie świata minionego.
Prelekcja i warsztaty dla młodzieży, prowadzone przez Dariusza Walerjańskiego – historyka, badacza historii Żydów na Górnym Śląsku, publicysty, fotografa, obrońcy zabytków kultury żydowskiej.
7 marca, godz. 10.50
Filia nr 7, ul. Franciszkańska 25, Ligota

Izrael – skarby UNESCO.
Spotkanie z Maciejem Kołodziejczykiem – podróżnikiem, doktorem geografii, członkiem Klubu Laurazja.
7 marca, godz. 17.00
Filia nr 11, Grażyńskiego 47 (Koszutka)

Asz od nowa.
Tajemniczy świat Szaloma Asza.
Prelekcja dr Agaty Katarzyny Dąbrowskiej – adiunkta w Katedrze Studiów Europejskich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
9 marca, godz. 14.00
Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2 (Os. Tysiąclecia)

Asz od nowa.
Kontrowersyjny Szalom Asz.
9 marca, godz. 17.00
Filia nr 1, ul. Ligonia 7 (Śródmieście)

Radość Święta Purim.
Spotkanie dla dzieci prowadzone przez dr Agatę Katarzynę Dąbrowską – adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. W programie m.in. śpiewanki i rymowanki, nauka pisania w Jidysz, poznawanie powstania i obchodów Święta Purim.
10 marca, godz. 11.45
Filia nr 12, ul. Witosa 18 B

Wystawy:

Blisko nas.
Wernisaż wystawy zdjęć Arkadiusza Ławrywiańca, fotoreportera Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Wystawa stanowi dokumentalną opowieść o życiu codziennym społeczności żydowskiej skupionej wokół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Osią narracyjną opowieści jest rabin Jehoshua Ellis. Wystawa czynna do 31 marca 2017 r.
6 marca, godz. 17.00
Filia nr 30, ul. Rybnicka 11 (Śródmieście)

Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970.
Wystawa udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach; czynna od 6 do 31 marca 2017 r.
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47 (Koszutka)

Henryk Sławik – zapomniany bohater trzech narodów.
Wystawa przygotowana przez Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego doktora Marka Migalskiego, Stowarzyszenie Projekt Śląsk i Stowarzyszenia Henryk Sławik Pamięć i Dzieło; czynna od 1 do 31 marca 2017 r.
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Katowice (Os. Tysiąclecia)