• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

W lutym w Bibliotece (2017)

plakat

Luty w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach zapowiada się miesiącem wojaży. Naszymi gośćmi będą podróżnicy, którzy opowiedzą o wyprawach w najdalsze zakątki Ziemi - Barbara i Andrzej Grzegorzewscy zrelacjonują rodzinną, ośmiomiesięczną wyprawę po Ameryce Południowej, Zdzisław Majerczyk wyjaśni, dlaczego warto Kubę zwiedzać rowerem, Jarek Durbas opowie o kraju ryżu, herbaty i smoków - Chinach, natomiast Nową Zelandię poznamy bliżej dzięki Ryszardowi Derdzińskiemu.
Spotkamy się również z Bożeną Kultys, która wyjaśni w jaki sposób strzec się przed oszustwami w internecie i na co dzień. Józef Krzyk, dziennikarz i historyk, opowie o Bogucicach starych i nowych, natomiast sympatycy cyklu Wielokulturowy Śląsk poznają historię Mormonów w Katowicach, w Polsce i na świecie. O tej mniejszości religijnej opowie Matthew Baldwin - starszy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, towarzyszyć mu będą również Starszy David Adriano, Siostra Alyssa Anderson oraz Siostra Whitney Barney.

Wraz ze Śląską Jednostką Towarzystwa Pomocy Głuchoniemym zapraszamy na konferencję "Poznaj nas - dorosłe osoby głuchoniewidome we współczesnym świecie". Gośćmi konferencji będą osoby głuchoniewidome oraz specjaliści, a do wzięcia w niej udziału zapraszamy szczególnie urzędników zajmujących się pomocą społeczną oraz studentów logopedii i pedagogiki, którzy w swojej przyszłej pracy mogą zetknąć się z osobami głuchoniewidomymi. Udział w konferencji jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.
Zachęcamy również do obejrzenia wystaw, m.in. malarstwa i fotografii niekonwencjonalnej braci Stanisława i Janusza Jura, czy zdjęć Pawła Kiliańskiego z najdalszych zakątków świata, wykonanych o zmroku.

Polecane wydarzenia :

• Kamperem od Równika do Ziemi Ognistej – rodzinna podróż po Ameryce Południowej.
      Relacja Barbary i Andrzeja Grzegorzewskich z ośmiomiesięcznej podróży z trójką małych dzieci po Ameryce Południowej.
      Spotkanie w ramach cyklu Czytelnicy podróżnicy
      3 lutego, godz. 17.00
      Display Event

• Złap bakcyla na czytanie!
      Kiermasz książek antykwarycznych w atrakcyjnych cenach.
      4 lutego., godz. 9.00-14.00
      Filia nr 14, ul. Piastów 20 (Os. Tysiąclecia)

• Jak nie dać się oszukać?
      Spotkanie z Bożeną Kultys, autorką poradnika „Stop oszustom. Jak nie dać się oszukać”.
      Spotkanie w ramach cyklu Czytaj dla odmiany
      9 lutego, godz. 17.00
      Filia nr 27, ul. Szarych Szeregów 62 (Kostuchna)

• Mormoni w Katowicach, w Polsce i na świecie.
      Spotkanie z Matthew Baldwinem, starszym Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
      Spotkanie w ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk
      14 lutego, godz. 17.00
      Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47 (Koszutka)

• Bogucice stare i nowe.
      Spotkanie z Józefem Krzykiem, dziennikarzem, historykiem, autorem książki „Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego”.
      Spotkanie w ramach cyklu Czytaj dla odmiany
      15 lutego, godz. 17.00

• Rowerem przez Kubę.
      Relacja Zdzisława Majerczyka, malarza Grupy Janowskiej i emerytowanego górnika, z podróży na Kubę.
      20 lutego, godz. 16.30
      Filia nr 33, ul. Ks. Markiefki 44 A (Bogucice)

• Poznaj nas – dorosłe osoby głuchoniewidome we współczesnym świecie.
      Konferencja z udziałem osób głuchoniemych oraz specjalistów, organizowana we współpracy ze Śląską Jednostką Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
      21 lutego, godz. 10.00-14.00

• Chiny - w kraju ryżu, herbaty i smoków
      Spotkanie z podróżnikiem Jarkiem Durbasem.
      22 lutego 2017 r., godz. 17.00
      Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21 (Dąbrówka Mała)

• Nowa Zelandia – raj na antypodach.
      Relacja Ryszarda Derdzińskiego z podróży.
      27 lutego, godz. 16.00
      Filia nr 36, ul. Gen. Hallera 28 (Szopienice)

Polecane wystawy:

• Dwa światy braci Jura – malarstwo i fotografia niekonwencjonalna.
    Wernisaż wystawy i malarstwa Stanisława i Janusza Jura. Wystawa czynna do 10 marca Br.
    8 lutego, godz. 17.00
    Filia nr 16, ul. Wajdy 21 (Bogucice)

• Świat o zmroku – Australia, Brazylia, Dubaj i inne.
    Wernisaż wystawy fotografii Pawła Kiliańskiego. Wystawa czynna do 15 marca 2017 r.
    13 lutego 2017 r., godz. 17.00
    Filia nr 14, ul. Piastów 20 (Os. Tysiąclecia)

• Różne ścieżki artystycznego wyrazu.
    Wystawa prac Małgorzaty Bacy; czynna od 3 do 28 lutego 2017 r.
    Filia nr 30, ul. Rybnicka 11 (Śródmieście)

• Cisza na planie. Opowieści o kinie z dawnych lat.
    Wystawa udostępniona ze zbiorów Muzeum Historii Katowic; czynna od 11 lutego do 4 marca 2017 r.
    Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47 (Koszutka)