warsztaty pisarskie
Jest taka anegdota o słynnym włoskim pisarzu i profesorze literatury Umberto Eco: prowadził on kiedyś wykłady z zakresu literatury popularnej. Uczył jak napisać bestseller, pokazując studentom, jakie warunki winny być spełnione, żeby powieść odniosła komercyjny sukces. Ktoś zarzucił mu, że przedstawia jedynie teorię, która nigdy nie sprawdziłaby się w praktyce. Ponoć Eco opowiedział: „Ja wam pokażę!” i stworzył „Imię róży”.
Powieści Eco nie należą do łatwych – są kunsztownie napisane i wielopłaszczyznowe, a jednak stały się bestsellerami, bo to po prostu znakomite teksty.
Czym więc jest dobra powieść? Gdzie tkwi tajemnica sukcesu?


Na warsztatach zanalizujemy wszystkie etapy powstawania świetnej opowieści, zgłębimy zasady i odkryjemy chwyty, które przyciągną czytelnika.
Dobry pomysł jest na wagę złota, ale to dopiero początek długiej i wyboistej drogi. Podczas podróży przez powieściowy świat spotkacie tysiące potworów: zniechęcenie, rezygnację, fabułę, która „przestaje się kleić”, bohaterów, nad którymi nie będziecie mogli zapanować, drętwe dialogi i niezrozumiałe zwroty akcji. Nasze zajęcia pokażą jak wybrnąć z tych zawiłych sytuacji, ominąć wszystkie rafy i odnieść sukces.
Wielcy pisarze uczą nas – talent daje może 20% szans na powodzenie całego przedsięwzięcia, dalsze 80% to mozolna praca. Doskonalenie warsztatu dzień po dniu jest najważniejsze i podczas zajęć spróbuję pokazać jak to robić.
Pisania można, a nawet trzeba się uczyć. Analizować swoje błędy, by nigdy więcej już ich nie popełniać. Doskonalić styl i sztukę pięknego snucia ciekawych opowieści.
Talent to zdolność nadprzyrodzona, „iskra Boża”, umiejętność pisania, to sztuka, którą można wypracować. Jedno nie może istnieć bez drugiego.
Jak więc napisać dobrą powieść, która spodoba się nie tylko autorowi, ale i odbiorcom?
Po pierwsze trzeba lubić pisać i znaleźć wspaniały temat. Po drugie – należy umieć przekazać swoje myśli w taki sposób, by czytelnik nie mógł się oderwać od książki. Po trzecie – dobrze jest mieć trochę szczęścia w szukaniu wydawcy.
Jak to wszystko połączyć, żeby zagrało? Warto nad tym trochę popracować.
Jeden z moich ulubionych pisarzy, Arturo Perez-Reverte, powiedział: „Życie jest grą. A książki zwierciadłem życia”. Jeśli więc zrozumiemy zasady tej gry, odniesiemy pisarski sukces.
W programie warsztatów m.in.: praca nad pomysłem i zbieranie oraz selekcjonowanie materiałów do książki; budowanie fabuły, postaci, dialogów i opisu; struktura trójaktówki; praca nad językiem; pułapki opowieści; sztuka poprawiania i redagowania tekstu; szukanie wydawcy.
Serdecznie zapraszam na warsztaty prowadzone przeze mnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach.
Agnieszka Krawczyk

Zapisy na warsztaty zostały zakończone. 
foto


Udział w warsztatach oznacza akceptację regulaminu