Dzień Głośnego Czytania 2016

dzien glosnego czytaniaZ okazji Jubileuszu 25-lecia Partnerstwa Miast Köln-Katowice, tegoroczny Dzień Głośnego Czytania świętujemy z Erichem Kästnerem – autorem książek dla dzieci, który został odznaczony Medalem im. Hansa Christiana Andersena. Zapraszamy do czytania książki Żywot i czyny przemyślnego rycerza. Głównym hasłem Dnia Głośnego Czytania będzie „Wiatrak wyobraźni”, którym nawiązujemy do głównego bohatera – Don Kichota oraz przypominamy o tym, jak ważną rolę odgrywa dziecięca wyobraźnia.
To właśnie Erich Kästner ponad pół wieku temu podjął się przełożenia Don Quichotte (autorstwa pisarza hiszpańskiego Miguela de Cervantesa) na język dzieci. Wspólny dzień głośnego czytania to okazja, by przyjrzeć się historiom stworzonym przez niemieckiego pisarza.

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbyła się w 2001 roku. Impreza, zainaugurowana przez Polską Izbę Książki, ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale i w szkołach, przedszkolach. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok i wspieramy kampanię Cała Polska czyta dzieciom” zainaugurowaną przez Fundację ABCXXI.

Weißt du eigentlich wie ich dich lieb habe? Czy ty właściwie wiesz jak bardzo cię lubię? - fotogaleria