Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

3 września 2016 r.

Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach

Rok 2016 ogłoszony został rokiem Henryka Sienkiewicza. Podczas nadchodzącej edycji Narodowego Czytania uhonorujemy twórczość pisarza, którego 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Czytelnicy w całej Polsce spotkają się 3 września, by wspólnie oddać się lekturze jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich dzieł literatury – „Quo vadis”. Powieść o czasach Rzymu Nerona, przetłumaczona na 31 języków świata, stała się inspiracją dla twórców filmów, oper czy spektakli teatralnych.

W tym roku Narodowe Czytanie organizują wspólnie Katowice Miasto Muzyki UNESCO oraz Fundacja Miasto Literatury. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, jako jeden z uczestników wydarzenia, przygotuje dla czytelników kilka atrakcji.

Na zaproszenie Biblioteki odpowiedziała Pani Anna Pawlikowska – prawnuczka Henryka Sienkiewicza. O godzinie 14.00 nasz gość przeczyta na scenie kilka fragmentów „Quo vadis” oraz opowie publiczności o swoim słynnym pradziadku. Czytelników preferujących nieco bardziej kameralne spotkania zachęcamy do rozmowy z Panią Anną Pawlikowską przy naszym bibliotecznym stoliku.

Zapraszamy również na kiermasz książki antykwarycznej, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Warto przypomnieć, że oferujemy książki w bardzo atrakcyjnej cenie – 2 zł za egzemplarz. Dzieci zachęcamy do zajrzenia do Czytelni Pod Sówką, gdzie zabawom i grom literackim nie będzie końca!

Miłośnicy twórczości Sienkiewicza będą mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując „Tytułomanię”, a chętni przypomnienia sobie dzieł autora otrzymają jego książki w prezencie.

Szczegółowy program imprezy pojawi się wkrótce na naszej stronie.

Tymczasem przypomnijmy sobie jak wyglądały dwie poprzednie edycje Narodowego Czytania, organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach oraz Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów:

Rok 2014 - Henryk Sienkiewcz

Rok 2015 - Bolesław Prus "Lalka"