• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Lipiec i sierpień w plenerze (2024)

Plakat promującyLipiec i sierpień z Biblioteką (2024)

Wakacje upływają naszym dorosłym czytelnikom pod znakiem spotkań plenerowych i spacerów po mieście. Zapoznajcie się z grafikiem na siódmy i ósmy miesiąc roku, z pewnością znajdziecie coś, coś Was zainteresuje ;-)

Nie przestajemy spacerować z Witoldem Szwedkowskim z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej. Nasz ulubiony przewodnik najpierw zabierze nas w stronę Zielonego Zakątka w Dąbrówce Małej, a jakiś czas później pokaże nam przestrzeń dobrze zaprojektowaną w Strefie Kultury. Jak zawsze podczas spacerów z nim nie zabraknie ciekawostek i zaskakujących informacji. Po raz pierwszy pospacerujemy z dr Anetą Borowik, badaczką architektury i urbanistyki Górnego Śląska. Wraz z nową przewodniczką poznamy lepiej liczne ciekawe zakątki Koszutki, piękną architekturę dzielnicy. Kolejny raz z kolei spotkamy się z Joanną Siedlaczek-Plutą, która zabierze nas na spacer po jednym z najpiękniejszych osiedli w Katowicach – nazywanym osiedlem-ogrodem Giszowcu. To spacer niejako wyjątkowy, bo… nie obowiązują na niego zapisy ;-) Komu nie poszczęściło się w dotychczasowych zapisach, niech pojawi się na Giszu – tutaj miejsce jest dla każdego!

W sierpniu nie zwalniamy tempa, wciąż spacerujemy! Rozpoczynamy zwiedzaniem Nikiszowca, którego każde podwórko, każdą tajemnicę zna wspomniana przed chwilą Joanna Siedlaczek-Pluta. Przewodniczka po Nikiszu jest już marką samą w sobie, zwiedzanie z nią zabytkowej dzielnicy robotniczej jest niezapomniane! Ale to nie jedyny spacer, podczas którego zajrzymy tu i ówdzie, w prawo, lewo, również w górę… Kto chciałby poznać architekturę Śródmieścia Katowic, tak na przestrzał od Zenitu aż do Rzeźby Rodziny na Placu Grunwaldzkim, koniecznie niech dołączy do spaceru z Anną Syską, historyczką i popularyzatorką architektury.

Na wszystkie spacery, z wyjątkiem tego po Giszowcu, obowiązują zapisy. Więcej informacji o terminach, numery telefonów do zapisu, znajdziecie w kalendarium. Wystarczy kliknąć w podświetlony link. We wrześniu również będziemy zwiedzać i tonąć w zieleni, ale o tym powiemy więcej pod koniec wakacji ;-)