• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Katowickie limeryki – czytaMY miasto! - konkurs dla czytelników

Plakat promującyKatowickie limeryki – czytaMY miasto!

Każdego roku w wakacje organizujemy dla Was konkursy literackie z nagrodami. Licznie bierzecie w nich udział i wiemy, że macie dużą frajdę z wymyślania i tworzenia swoich krótkich dzieł. Już wielokrotnie słyszeliśmy, że najlepiej bawiliście się kilka lat temu przy pisaniu limeryków, więc w te wakacje również będą limeryki ;-) Ale trochę inne niż poprzednio, bo iście… katowickie!

Przypomnijmy, czym jest limeryk – to krótki, pięciowersowy humorystyczny wierszyk, nierzadko o groteskowym, wręcz nonsensownym wydźwięku. Dzięki konkretnej, ale dość prostej budowie, limeryk jest właśnie... limerykiem* ;-)

Przeczytajcie na głos kilka limeryków, żeby załapać ich dynamikę:

Dlaczego jasnowidz w Opocznie
stanowi miejscową wyrocznię?
To proste: gdy zgon
przepowie czyjś on,
uśmierca osobę bezzwłocznie.
Antoni Marianowicz

Pewien Charon, co pływał po Styksie,
dał mi napić ze Styksu raz łyk się.
Dobrze, że tylko łyk
bowiem zrobiłbym fik,
a tak... uciec udało na styk się.
Mariusz Parlicki

Szedł przez ulicę Hożą
Gościu, który był w porzo
I nagle wpadła mu w oko
Laska, co była spoko.
Dziś wypasiony team tworzą.
Mariusz Parlicki

Piękna Jola z Murcek rodem
szukała psa z rodowodem.
Znalazła jamnika,
co z radości aż sika,
więc uraczyła go domem z ogrodem.
Antonina Szymitowska

I jak, łapiecie ten ry(t)m? To koniecznie przyłączcie się do naszej zabawy!
Czas na konkursowe konkrety: stwórzcie 2 limeryki, których „akcja” dzieje się w naszym mieście – musi paść wyraz „Katowice”, nazwa którejkolwiek ulicy znajdującej się w Katowicach albo nazwa którejś z katowickich dzielnic. Wyrazy te mogą być oczywiście odmieniane, ale muszą się pojawić w Waszych wierszykach. Bez tego limeryki nie będą brały udziału w konkursie. Pisanie limeryków daje dużo frajdy, to świetny sposób na wspólne z rodziną czy znajomymi spędzanie czasu. Koniecznie weźcie udział w konkursie! Autorów najciekawszych limeryków nagrodzimy książkami i bibliotecznymi gadżetami, więc warto dać się ponieść fantazji :-)

Konkurs trwa od 8 lipca do 26 sierpnia 2024 r. Wraz z dwoma limerykami spełniającymi wymogi formalne (opisane wyżej oraz w regulaminie), należy przesłać również numer swojej karty czytelnika. Na  wierszyki czekamy pod mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż 30 sierpnia br., z laureatami oraz uczestnikami skontaktujemy się drogą mailową. Wręczenie nagród przewidziane jest na 7 września br., podczas Narodowego Czytania w Filii nr 32 (ul. Grzyśki 19 A, Katowice-Ligota) i tam też będą prezentowane konkursowe limeryki.

Udanej zabawy i powodzenia!

* Spośród pięciu wersów limeryku dwa pierwsze oraz ostatni rymują się i mają jednakową liczbę sylab akcentowanych. Wersy trzeci i czwarty też się rymują (co daje rymy w układzie aabba) i również mają jednakową liczbę sylab akcentowanych, jednak liczba ta jest mniejsza (zwykle o jeden) niż w przypadku pozostałych wersów. Układ sylab akcentowanych i nieakcentowanych nadaje limerykowi specyficzny rytm (inny dla dłuższych i dla krótszych linijek). Powinno to być zauważalne przy recytacji (dlatego czytajcie na głos!). Na końcu pierwszego wersu zwykle występuje nazwa własna, najczęściej geograficzna.