• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

CzytaMY miasto - prelekcje, spotkania, spacery (2024)

Plakat promującyCzytaMY miasto to nazwa realizowanego w 2024 roku przez naszą Bibliotekę projektu, który zyskał uznanie w programie Partnerstwo dla Książki 2024 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, możemy zrealizować kilka dodatkowych pomysłów, wpisujących się w stały cykl Mądre zwierzę. Pierwsze wydarzenia pod szyldem CzytaMY miasto odbędą się już w czerwcu!

Projekt rozpoczyna spotkanie ROWEROWE miasto… a cóż to znaczy?, którego prelegentem będzie Wiesław Bełz, miłośnik jazdy rowerem i członek stowarzyszenia Rowerowe Katowice. Do udziału w spotkaniu zapraszamy rowerzystów, osoby zainteresowane palącą kwestią rowerowej infrastruktury Katowic i innych miast regionu, a także tych, którzy mają ambiwalentne odczucia względem korzystania z jednośladów w mieście. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca, o 17.00, w Filii nr 11 (ul. Grażyńskiego 47, Koszutka).

Kolejnym wydarzeniem realizowanym w czerwcu w ramach projektu CzytaMY miasto, będzie spacer eko-edukacyjny pod przewodnictwem Witolda Szwedkowskiego z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej. Tym razem przyjrzymy się Przestrzeni źle zaprojektowanej, a konkretnie temu, co udało się zepsuć na ulicy Sokolskiej. Spacer odbędzie się w sobotę, 29 czerwca. Ze względu na limit miejsc obowiązują zapisy. Telefony przyjmujemy od 17 czerwca, pod nr. 322 546 098, wewn. 121.

W kolejnych miesiącach odbędą się inne, ciekawe i poszerzające horyzonty wydarzenia. Wraz z Joanną Siedlaczek-Plutą zwiedzimy jedne z najpiękniejszych katowickich dzielnic – siostrzane, choć tak różne od siebie Giszowiec i Nikiszowiec; Witold Szwedkowski ponownie zabierze nas na spacer, tym razem pełen pozytywów – zobaczymy dobrze zaprojektowaną przestrzeń w Katowicach. Na spacer zabierze nas również dr Aneta Borowik, badaczka architektury i urbanistyki Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Kresów Wschodnich. Podczas tego spaceru poznamy architekturę i historię Koszutki. Z kolei na przechadzkę po Śródmieściu zaprasza Anna Syska, historyczka architektury, badaczka dziedzictwa kulturowego woj. śląskiego, głównie architektury XX wieku, zabytków techniki oraz powojennych dekoracji architektonicznych. Spacer po Śródmieściu planujemy zakończyć zwiedzaniem jednej z ikon naszego miasta, która do dziś zachwyca swoją bryłą – kultowego Spodka.

Biblioteka nie byłaby jednak biblioteką, gdyby nie książki i spotkania autorskie. Jesienią gościć będziemy Filipa Springera, z którym na bardzo różne tematy, zahaczając oczywiście o architekturę i pisarstwo, rozmawiać będzie dziennikarka Anna Dudzińska. Poprowadzi ona również inne spotkanie, o kontrowersyjnym i zaczepnym tytule Zbudowali już za dużo miast, postawili za dużo domów – niewygodne pytania do architekta. Przepytywanym architektem będzie aktywista miejski i architekt Aleksander Krajewski. Anna Dudzińska wie, jak ciekawie rozmawiać, zapowiadają się więc interesujące dyskusje…

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektu CzytaMY miasto jest bezpłatny. Więcej informacji, m.in. o dokładnych terminach i miejscach, ukazywać się będzie sukcesywnie w naszym kalendarium. Prosimy o zwrócenie uwagi na informację o obowiązujących na niektóre z wydarzeń zapisach.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Strona poświęcona programowi Partnerstwo dla książki

mpb pion w na g