• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

CzytaMY miasto – Lato z Książką 2024

Plakat promujący

Tegoroczna akcja Lato z Książką odbywać się będzie w lipcu i w sierpniu w wybranych filiach, pod wspólnym hasłem CzytaMY miasto. Temat przewodni nawiązuje do projektu grantowego, który nasza Biblioteka realizuje w tym roku dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Lato z Książką to, przypomnijmy, akcja dla wszystkich dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia, spędzających wakacje w mieście. W jej ramach organizujemy spotkania, warsztaty, wyjścia w plener oraz do innych instytucji, a wszystko, oczywiście, w otoczeniu dobrych książek z naszego księgozbioru :-)

W tym roku, skoro CzytaMY miasto, poznawać będziemy miasta i ich bliskie otoczenie. Przyjrzymy się nie tylko Katowicom, ale i innym miastom regionu, Polski, Europy, nawet i Świata. Odbędziemy podróże w przeszłość, by dowiedzieć się, jak dawniej budowano pierwsze osady, co się zmieniło w architekturze i w krajobrazie, i czy każda zmiana wychodzi na lepsze. Będziemy spacerować po bliższej i dalszej okolicy, zaglądać w najgłębsze zakamarki ulic, parków i placów, by odnajdywać to, co dotąd pozostawało dla nas w ukryciu… Poznamy polityczne, społeczne i kulturowe przesłanie murali i sami zabawimy się w ulicznych malarzy. Zastanowimy się nad tym, jak twórcze rozwiązania architektoniczne wpływają na życie w mieście tak ludzi, jak i zwierząt żyjących z nami i obok nas. Będziemy tworzyć mapy i makiety miast przyjaznych każdemu mieszkańcowi. Wybierzemy się na spacer po lesie, a potem spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie jak dobrze zazielenić miasto. Zrobimy wiele więcej!

Oczywiście nie zabraknie literatury :-) Czytać będziemy i oglądać doskonałe książki, m.in. Katowickie opowieści Michała Dzióbka, Ale miasta! Anny Łozińskiej, Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich Davida Sima, D.O.M.E.K: doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego, Miastonauci Tytusa Brzozowskiego i wiele, wiele innych.

Udział w Lecie z Książką jest bezpłatny. W przypadku wyjścia do innej instytucji, gdzie obowiązują bilety wstępu, za zakup powyższych odpowiadają rodzice/opiekunowie uczestnika akcji. Biblioteka nie sponsoruje biletów komunikacji miejskiej ani wejściówek. Do udziału w Lecie z Książką wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów (plik do pobrania). W przypadku nadzwyczajnej sytuacji, związanej np. ze szczególnym stanem zdrowia uczestnika akcji, rodzic zobowiązuje się powiadomić o tym fakcie pracowników Biblioteki przed zapisaniem dziecka.

Tematy planowanych zajęć opublikowane zostaną na stronie internetowej, z zastrzeżeniem, iż mogą one ulec zmianie. Aktualne informacje o tym, co się będzie odbywało w czasie Lata z Książką, dostępne będą w filiach organizujących akcję.

Przed zapisaniem dziecka na akcję należy zapoznać się z treścią regulaminu.

Poniżej znajduje się lista filii biorących udział w Lecie z Książką, wraz z terminami i propozycjami tematów spotkań. Zachęcamy do poczytania :-)

Plan wydarzeń do pobrania (może ulec zmianie)
- Lipiec

- Sierpień