• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Kąpiele leśne z Biblioteką

2024 06 15 sztuka relaksu

Bardzo lubimy, gdy przychodzicie do nas, do Biblioteki, ale wychodzenie z Wami w plener również sprawia nam ogromną przyjemność. Kolejny raz udało się nam pozyskać fundusze w ramach Zielonego Budżetu, więc znów możemy Was zaprosić na plenerowe spędzanie czasu z Biblioteką!

Już niebawem odbędą się, po raz pierwszy u nas, najprawdziwsze… kąpiele leśne :-) Już sama nazwa brzmi niezwykle kojąco, prawda? A co dopiero taka kąpiel – odprężenie i wyciszenie gwarantowane. I właśnie na takie eko spotkania chcemy Was zaprosić w najbliższych miesiącach.

Naszą leśną nauczycielką będzie Katarzyna Grabka, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, edukatorka przyrodniczo-leśna, prezeska Fundacji Leśne Projekty. To profesjonalistka, która o kąpielach leśnych i ich zbawiennym wpływie na człowieka wie wszystko. Kto ma zszargane nerwy, potrzebuje wyciszenia i bliskiego kontaktu z naturą,  niech do nas dołączy. Spotkamy się z Katarzyną Grabką trzykrotnie, w różnych lokalizacjach, za każdym razem w sobotę, o godz. 11.00.

Pierwsza kąpiel leśna odbędzie się w Parku Śląskim w Chorzowie, w dn. 15 czerwca, druga na Giszowcu w dn. 6 lipca, a ostatnia na Osiedlu Radockiego w dn. 21 września. Ze względu na komfort uczestników, na wszystkie kąpiele leśne obowiązują zapisy i, co ważne, udział w nich mogą wziąć tylko osoby dorosłe. Zapisy prowadzone będą pod nr. tel. 322 546 098 (wew. 112), a otwierane na dwa tygodnie przed daną kąpielą leśną, tj. do Parku Śląskiego zapisujemy od 3 czerwca, na Giszowiec od 24 czerwca, a na Os. Radockiego od 9 września.

Bardzo ważne jest, by wszyscy uczestnicy kąpieli leśnych zaakceptowali regulamin uczestnictwa. Regulamin ten pobrać można z naszej strony (pod notką) lub odebrać w filiach Biblioteki. Podpisany regulamin należy przedłożyć przewodniczce bezpośrednio przed kąpielą leśną.

Uwaga! Brak miejsc na kąpiel lesną na Giszowcu! Mamy juz komplet uczestników.

Ze względu na zróżnicowanie terenu oraz możliwość wchodzenia głębiej w las, udział w spacerze powinny rozpatrzyć osoby, którym poruszanie się w takim terenie nie sprawia trudności.

Prosimy o uważne przeczytanie informacji o tym, jak się przygotować:

- dostosuj ubiór do pogody (wygodny strój, długie spodnie, skarpety za kostkę, odpowiednie buty - będziemy schodzić ze ścieżki, teren, jak to w lesie, jest zróżnicowany)

- deszcz nam niestraszny - jak będzie padało ubierz kalosze, cieplejsze ubranie i weź parasol

- tempo spaceru będzie powolne więc ubierz się ciepło (czapka, szalik, rękawiczki jeśli tego dnia będzie chłodno)

- weź wodę/herbatę i drobną przekąskę

- zabierz coś do siedzenia/leżenia (mata, podkładka)

- zaopatrz się w repelenty na kleszcze, ponieważ organizator nie zapewni takiej ochrony, a jest ona niezbędna

- wydarzenie zostanie odwołane jeśli będzie silny wiatr, ulewa lub w przypadku losowym. O odwołaniu wydarzenia organizator będzie informował z możliwie największym wyprzedzeniem czasowym, kontaktując się telefonicznie z zapisanymi na leśną kąpiel uczestnikami.

A co nas czeka podczas leśnych kąpieli?

- Kilka słów teorii – wprowadzenie do kąpieli leśnych, zapoznanie z formułą i zasadami spaceru

- Relaksujący i uważny spacer po lesie, w trakcie którego za pomocą zmysłów będziemy zanurzać się w otaczającej nas przyrodzie

- Trening uważności, czyli zaproszenie do leśnych aktywności, które pozwolą wyciszyć umysł i skoncentrować się na danej chwili. Nauczymy się korzystać ze wszystkich swoich zmysłów w kontakcie z naturą. Zasmakujemy, powąchamy, dotkniemy, usłyszymy i zobaczymy wszystko z trochę innej perspektywy niż zwykle. Dostrzeżemy to, co nas otacza i pogłębimy nasz kontakt z naturą

- Możliwość dzielenia się wrażeniami i refleksjami z innymi uczestnikami/czkami

- Czas na rozmowę, zadawanie pytań

My już nie możemy się doczekać pierwszych w historii naszej Biblioteki kąpieli leśnych. Jeśli i Wy macie ochotę na zanurzenie się w leśnej gęstwinie, zapiszcie się na spacer i dołączcie do nas.

Kąpiele leśne zrealizowane zostaną dzięki dofinansowaniu z programu Zielony Budżet Miasta Katowice, a odbędą się w ramach cyklu Mądre Zwierzę. Udział w nich jest bezpłatny.