Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Zielone spacery z Witoldem Szwedkowskim, vol. 3 (2024)

 2024 05 11 zielone spacery

Mamy przyjemność po raz trzeci zaprosić Państwa do udziału w Zielonych spacerach z Witoldem Szwedkowskim, jednym z liderów Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, członkiem Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, człowiekiem, który o faunie i florze opowiada tak, że można go słuchać bez końca, a wiedzę ma on przeogromną :-)

Tradycyjnie już spacery z Witoldem odbywać się będą w soboty, o godz. 11.00. Obowiązują na nie zapisy, które uruchamiać będziemy na dwa tygodnie przed każdym ze spacerów. Dokładne lokalizacje zbiórek podane zostaną podczas zapisów. A dokąd udamy się w tym roku, co zobaczymy i o czym posłuchamy? (opisy pochodzą od przewodnika)

Osiedle Paderewskiego, 11 maja, godz. 11.00
Stare, nowe i najnowsze

Spacer rozpocznie się poza Osiedlem Paderewskiego, bo na Zawodziu. Po przejściu kolejowej granicy dzielnic zaczniemy przyglądać się jak różna w charakterze jest nie tylko zabudowa ale i towarzysząca jej zieleń. Przejście ulicami Paderewskiego, Krasickiego, Puławskiego, będzie podróżą przez epoki architektoniczne minionych czterech pokoleń. Każdy z okresów charakteryzuje nie tylko inna zabudowa, ale i różne podejście do zieleni, projektowanej i spontanicznej, zarówno sadzonej z potrzeby serca jak i pojawiającej się na skutek sił natury. Śledząc trudną relację między terenami zieleni a najnowszą zabudową, dojdziemy do postmodernistycznego zieleńca wokół Biblioteki Śląskiej, a zakończymy w parku powstałym po zlikwidowanym cmentarzu ewangelickim.

Zapisy na ten spacer rozpoczną się w poniedziałek, 29 kwietnia – 322 546 098, wew. 112

Śródmieście, 8 czerwca, godz. 11.00
Zabytkowy Ogród Działkowy
Zabytkowy jest jednak nie cały Ogród Działkowy im. T. Kościuszki przy ul. Barbary, a murowane altany. Posadowione zostały nie według wskazań czy zaleceń, ale przede wszystkim w oparciu o oryginalny projekt. To umiejscowienie altan w przestrzeni półprywatnej jest przykładem znaczenia sąsiedztwa przez jego wpływ na otoczenie. Zwiedzanie ogrodu odbędzie się trasą oryginalnego układu alejek. Będzie to okazja by przyjrzeć się jak spontaniczne projektowanie zieleni na terenie działek wchodzi w dialog z podlegającą ochronie konserwatorskiej kubaturą i detalem poszczególnych altan.

Zapisy na ten spacer rozpoczną się w poniedziałek, 27 maja – 322 546 098, wew. 112

Dąbrówka Mała, 13 lipca, godz. 11.00
W stronę Zielonego Zakątka
W przypadku osad i osiedli zlokalizowanych z dala od wielkomiejskich centrów trudno mówić o głównych ulicach. Ale przecież i Dąbrówka Mała ma swoją główną ulicę.  Spacer rozpocznie się przy jednej z bardziej znanych ulic osiedla, a zakończy w Zielonym Zakątku. Przejście ulicą gen. Henryka Le Ronda pozwoli poznać w sposób przekrojowy zjawiska dotykające miejską zieleń. Zwrócimy uwagę na nieoczywiste tereny zieleni pozostawione siłom przyrody, zajrzymy na cmentarz i boisko, oszacujemy stan reliktów alei głogów, przyjrzymy się założeniom zieleni na terenach prywatnych, spróbujemy zdiagnozować stadium „thujozy”, choroby toczącej publicznie dostępną przestrzeń i zobaczymy ile gatunków obcych szturmuje Dąbrówkę Małą.

Zapisy na ten spacer rozpoczną się w poniedziałek, 1 lipca – 322 546 098, wew. 112

Załęże, 14 września, godz. 11.00
Zielone Załęże
Z łęgowego lasu porastającego dolinę Rawy została tylko nazwa sąsiadującej z nim osady, jednej z najstarszych części współczesnych Katowic. Średniowieczna proweniencja miejsca pokazuje jak długo działalność ludzi wpływała na stan wiejskiej i miejskiej przyrody Załęża. Choć toponim pozostaje tylko wspomnieniem dzikości, to i współcześnie miejscu nie brakuje wyrafinowania. Park pałacowy, deszczowy ogród, naturalna sukcesja na terenach kolejowych i sąsiedzkie inicjatywy w zakresie zieleni najbliższej to przykłady malujące się zieloną wstęgą w zabudowanej dolinie rzeki.

Zapisy na ten spacer rozpoczną się w poniedziałek, 26 sierpnia – 322 546 098, wew. 112

Zielone spacery z Witoldem Szwedkowskim odbędą się w ramach cyklu Mądre Zwierzę, a udział w nich jest bezpłatny. Sfinansowane zostały z funduszy pochodzących z Zielonego Budżetu Miasta Katowice. Na spacery zapraszają kolejno:
Filia nr 23 z Osiedla Paderewskiego, Filia nr 1 ze Śródmieścia, Filia nr 20 z Dąbrówki Małej oraz Filia nr 3 z Załęża.

 

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok