Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Maj w Bibliotece (2024)

2024 05 8 f11 wielokulturowy

Majowa Biblioteka to biblioteka pełna spotkań i wydarzeń, także tych bliskich naturze. Komu przypadły do gustu nasze ekospacery, ekospotkania i ekowarsztaty, powinien byćw maju  zadowolony ;-) Dzięki dofinansowaniu z Zielonego Budżetu wracamy do cyklu Mądre zwierzę. W jego ramach odbędziemy m.in. przyrodniczy spacer po Parku Kościuszki z Lidią Machaj, pod czujnym okiem Witolda Szwedkowskiego przyjrzymy się korelacji architektury i zieleni na Osiedlu Paderewskiego (zapisy!), weźmiemy udział w warsztatach z pszczelarzem Krzysztofem Poppe (zapisy!) oraz spotkamy się z dr. Ryszardem Kulikiem, autorem książek o relacji człowiek-natura, w których łączy on perspektywę psychologiczną, duchową i ekologiczną.

W ramach cyklu Czytelnicy-podróżnicy dowiemy się  co ciekawego dzieje się w najdalszych zakątkach globu – w Wenezueli, dzięki Jarosławowi Tondosowi; w Ugandzie – dzięki Krzysztofowi Błażycy i w Namibii – za sprawą rodziny podróżników: Katarzyny, Marka i Malwinki Szewczyków

Ale będzie też i coś o lokalsach: odwiedzi nas dr Dariusz Zalega, obeznany z historią naszego regionu jak mało kto. Podczas spotkania w Filii nr 11 dr Zalega promować będzie swoją najnowszą książkę „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”. Z kolei w Filii nr 14, usytuowanej w bliskim sąsiedztwie Stawu Maroko, odbędzie się spotkanie z Wojciechem Grabowskim, autorem książki „Maroko czyli rzecz o dorastaniu na Górnym Śląsku”. Komu sprawy lokalne bliskie są sercu, nie powinien opuścić żadnego z tych spotkań :-)

Skoro już zahaczyliśmy o spotkania autorskie, musimy wspomnieć o tym, że Filię nr 12 odwiedzi w maju Hanna Greń – autorka bardzo popularnych wśród naszych czytelników kryminałów. Pod koniec kwietnia światło dzienne ujrzała jej najnowsza książka – „Ci, którzy zostali” – więc jest to doskonały czas na rozmowę z pisarką.

Kto ma w domu młodego czytelnika poezji, niech koniecznie zajrzy wraz z nim do Filii nr 16, gdzie aktorka i autorka poezji dziecięcej, Katarzyna Prudło, pokaże jak fantastycznie można spędzić czas na zabawach z wierszami. Pani Katarzyna nieraz już gościła w naszych progach, wiemy więc że wierszykowa zabawa szykuje się przednia!
O innym spędzaniu czasu, aktywnym i na świeżym powietrzu, opowie miłośnik wyzwań na rowerze trójkołowym Łukasz Wiliński. Spotkanie z nim odbędzie się w ramach cyklu Nie-zwykli. Będzie można posłuchać o realizowanym przez niego projekcie Trajka on The Trip i zobaczyć na żywo jak wygląda trójkołowiec.

A na koniec przypomnienie o Lotnym Antykwariacie, który wyjątkowo odbędzie się w drugą sobotę miesiąca, żebyście nie musieli żałować, że Was nie było, bo mieliście wyjazd majówkowy ;-) Zanotujcie: kiermasz książek przeczytanych, którym chcemy dać nowe życie, odbędzie się 11 maja, w godz. 9.00-14.00, po raz pierwszy w Filii nr 23 na Osiedlu Paderewskiego (ul. Paderewskiego 65). Książki za 3 zł, nikt nie ma tak bezczelnie tanio jak my ;-)))

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok