Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Kwiecień w zapowiedziach (2024)

Plakat promujący

Kwiecień w naszej Bibliotece zapowiada się… kwitnąco ;-) Przeczytajcie, co organizujemy, bo będzie tego wiele, dla każdego – spotkania, warsztaty, pierwsze wyjścia w plener…

Miesiąc zaczynamy od świętowania Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, którego tegoroczne hasło brzmi „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”, a miastem-gospodarzem święta jest Japońska Sekcja IBBY. My wprawdzie do Kraju Kwitnącej Wiśni się nie wybieramy, ale jeśli chcecie dać się porwać wyobraźni, zajrzyjcie do Filii nr 16 z Bogucic na rodzinną imprezę Baśniowe fikołki z Alicją, której motywem przewodnim będzie powieść Gianniego Rodari Alicja w obrazkach. Filia nr 19 z Szopienic zaprasza dzieci na przedstawienie Teatru Bajkowe Skarbki Śląska O Skarbniku z głębokiej kopalni. To propozycja dla tych, którzy czują silne przywiązanie do regionu :-)

Kolejne dni kwietnia to wydarzenia organizowane z myślą o dorosłych. Lotny Antykwariat zawita po raz kolejny do Filii nr 31 w Zawodziu. Książki po 3 zł powinny być dobrym wabikiem, by w sobotę zajrzeć do Biblioteki…
Komu tęskno do spotkań autorskich, niech zanotuje: z promocją swoich najnowszych powieści odwiedzą nas Kajetan Szokalski („Jemiolec” – fantastyka), Żaneta Pawlik („Za zasłoną milczenia” – obyczajówka), oraz Marzena Hryniszak („Poza nawiasem”, „Fikcyjny JA” –ta autorka wymyka się szablonom ;)). Spotkamy się z Krzysztofem Błażycą, autorem wystawy fotografii oraz książki Adunu. Ziemia duchów o Ugandzie z czasów rebelii Bożej Armii Oporu. Aleksandra Wojtaszek opowie o pracy nad reportażem Fjaka. Sezon na Chorwację, z Moniką Michalik porozmawiamy o literaturze obyczajowej („Kiedy kwitną oliwki”, „Jesteś głosem mojego serca”), a Anna Balla-Skrzypek, niedosłysząca poetka, której wiersze publikowane były m.in. w kwartalniku Ypsilon, zaprezentuje swoją twórczość poetycką miłośnikom spotkań z cyklu Nie-zwykli.

Kto bywa na spotkaniach z cyklu Wielokulturowy Śląsk, w tym miesiącu spotka w Filii nr 11  dr. hab. Grzegorza Bębnika, który wygłosi prelekcję o Mikołaju Beljungu, polskim szpiegu w niemieckim mundurze. Jeśli to dla Was za mało prelekcji historycznych, koniecznie zajrzyjcie na Dąbrówkę Małą, gdzie Michał Bulsa opowie o pomnikach i miejscach pamięci dawniej i dziś, właśnie w tej dzielnicy Katowic.

W ramach spotkania Czytelnicy-podróżnicy odwiedzą nas Alicja i Janusz Murzynowscy, którzy już od lat dzielą się wspomnieniami ze swoich podróży. Tym razem opowiedzą o tym, co ciekawego widzieli w Norwegii.

My również zobaczymy to i owo, ponieważ w pierwszą sobotę miesiąca odbędziemy pierwszy tej wiosny spacer edukacyjny. Karolina Skorb, doktorantka w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz prezeska Górnośląskiego Koła Ornitologicznego zabierze nas na wyprawę po Dąbrówce Małej, podczas której będziemy podglądać ptaki, zamieszkujące tę część Katowic. Do udziału w spacerze Tropiciele pór roku. Cz. 1 zapraszamy osoby dorosłe, które zapiszą się telefonicznie. Zapisy zaczynają się w poniedziałek, 25 marca, pod nr. tel. 322 546 098, wewn. 112, liczba miejsc, ze względu na komfort „podglądania” jest ograniczona ;-)

A na koniec zostawiamy smaczek dla tych, którzy lubią czytać, nie boją się czytać na głos w towarzystwie i mają ochotę na uzupełnienie domowej biblioteczki. Coroczny happening czytelniczy Głośno o książkach! organizowany z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich! Nasza ulubiona impreza „pod chmurką” :-) Znów wychodzimy w miasto, znów spotkacie nas na katowickim rynku, znów możecie się zaopatrzyć w książki. A w tym roku jeszcze spotkacie się z pisarzami, którzy z dużą radością przyjęli nasze zaproszenie do udziału w zabawie ;-) Więcej info o tym co, kiedy, z kim i gdzie, znajdziecie pod linkiem. Liczymy na to, że do nas dołączycie!

 

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok