Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Luty w Bibliotece (2024)

Plakat promujący

Drugi miesiąc 2024 roku rozpoczyna się w naszej Bibliotece kiermaszem książek antykwarycznych. Tym razem nasz Lotny Antykwariat zawita do Filii nr 17 w Dębie. Jeśli chcecie dać książkom drugie życie, a nie przeszkadza Wam, że były to już książki kiedyś przeczytane, zajrzyjcie tam w sobotę, 3 lutego. Nasz Antykwariat będzie czynny od 9.00 do 14.00. A dokąd zaprosimy Was w kolejne dni lutego? O tym dowiecie się, czytając dalej ;-)

Filia nr 14 z Os. Tysiąclecia zaprasza do siebie aż dwukrotnie – 5 lutego odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jadwigi Michty i Dariusza Senejko Blisko, bliżej…, natomiast 7 lutego w tauzenowskiej bibliotece gościć będziemy podróżnika Grzegorza Kuśpiela. Pierwsze w tym miesiącu spotkanie z cyklu Czytelnicy-podróżnicy poświęcone będzie dalekiej Papui-Nowej Gwinei.
Kto lubi spotkania podróżnicze, ten koniecznie niech zanotuje, że spotkamy się jeszcze dwa razy w ramach cyklu – z Mieczysławem Hajerem Bieńkiem, który porwie nas anegdotkami o swoich przygodach w Rumunii (9 lutego, Filia nr 12) oraz z bratem Damianem Wojciechowskim SJ, misjonarzem od wielu lat mieszkającym w górzystym Kirgistanie (15 lutego, Filia nr 30).

W Filii nr 11 odbędą się dwa spotkania – z Marzeną Hryniszak, autorką powieści Poza nawiasem, Fikcyjny JA oraz Nie twój interes zobaczymy się 22 lutego, a z Mariam Kartsivadze, mieszkającą w Katowicach gruzińską dziennikarką, spotkamy się w ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk już 8 lutego.

Filię nr 32 z Ligoty odwiedzi z kolei historyk Michał Dzióbek. Z okazji wydania albumu Katowickie pomniki i tablice pamiątkowe, odbędzie się tam w dn. 21 lutego spotkanie poświęcone lokalnemu dziedzictwu i jego popularyzacji. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu albumu Michała Dzióbka w promocyjnej cenie (płatność tylko gotówką).

Filia nr 19 zaprasza dzieci na zabawę karnawałową. Już 9 lutego, o godz. 13.00, w szopienickiej bibliotece odbędzie się najprawdziwsze… karaoke! Kto z naszych młodych czytelników lubi śpiewać, niech koniecznie zajrzy na tę imprezę. Będzie głośno!
Ta sama filia zaprasza również na twórcze warsztaty recyklingowe z Sonią Włodarczyk. Zajęcia dla miłośników kolażu – Portrety z gazety – odbędą się 12 lutego; nie zapomnijcie wcześniej się na nie zapisać! Kilka dni później, 23 lutego, w tej samej bibliotece ponownie rozbrzmi muzyka. Na koncert Patryka Filipowicza (gitary) i Pawła Synowca (instrumenty perkusyjne), promujący płytę duetu pt. Spotkanie, również obowiązują wcześniejsze zapisy. Uczestnicy koncertu nie tylko wysłuchają utworów z wydanej niedawno płyty, ale również wezmą udział w warsztatach gry na instrumentach perkusyjnych.

Miesiąc zakończymy spotkaniem z cyklu Nie-zwykli. Filię nr 1 odwiedzi Marcin Grabiński, niewidomy maratończyk, który, jak przewrotnie mówi, biega, bo nie widzi przeszkód. Spotkanie to odbędzie się 26 lutego.

Na zakończenie warto przypomnieć o wystawach, jakie prezentujemy w naszych filiach. Przez cały luty oglądać możecie fotografie Załęskie lato, wykonane przez uczestników konkursu Moje Załęże 2023 (Filia nr 3), zabawne rysunki Anny Kłosowskiej Odmęty absurdu (Filia nr 11), wspomniane na początku obrazy Jadwigi Michty i Dariusza Senejko (Filia nr 14), ilustracje Józefa Wilkonia z książek wydanych przez Wydawnictwo Tatarak (Filia nr 16), ilustracje Ka Mochi z książki Matsuri, przedstawiające japońskie święta (Filia nr 19), zdjęcia Stowarzyszenia „Dom Wschodni – Domus Orientalis” o roli sztuki w miejscach zranionychOgrody Libanu. Prolog (Filia nr 26), ilustracje Agaty Dudek do książki Anny Skowrońskiej Alfabet Polski (Filia nr 32) oraz dwie wystawy fotografii podróżniczej – Spitsbergen – wyspa skał i lodu  autorstwa Michała Ciepłego (Filia nr 20) i Podróż szyta z jedwabiu – od Iranu po Chiny autorstwa Hani Zieleźnik-Rybak (Filia nr 30).

Serdecznie zapraszamy!

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok