2023 05 30 f16 kolorowy kapelusznik

Kolejny wiosenny miesiąc w Bibliotece, maj, rozpoczynamy kiermaszami książek antykwarycznych. W czwartek, 4 maja, na Czwartkowe menu 14-tki zaprasza Filia nr 14 – to kiermasz czynny przez cały dzień; w sobotę, 6 maja, Lotny Antykwariat zawita po raz pierwszy do Filii nr 31, natomiast w poniedziałek, 8 maja, odbędzie się tradycyjny kiermasz Złap bakcyla na czytanie! w Filii nr 32. Zaraz po kiermaszach odbędzie się pierwsze w tym miesiącu spotkanie autorskie – do Filii nr 28 w Podlesiu zapraszamy miłośniczki i miłośników twórczości Sabiny Waszut. Autorka powieści Sekretny dom, będącej pierwszym tomem nowego cyklu Matki Rzeszy, spotka się z nami we wtorek, 9 maja. Z kolei 17 maja, w samym środku tygodnia, Filię nr 11 odwiedzi Żaneta Pawlik. Ciesząca się coraz większa popularnością pisarka, promować będzie swoją drugą powieść – Tamarynd.

Musimy również wspomnieć, że to właśnie w maju przypada Dzień Bibliotekarza (8 maja) i odbywa się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja), w tym roku pod hasłem Moja, Twoja, nasza Biblioteka! Z tej okazji zapraszamy wszystkie dzieci na imprezy organizowane z rozmachem przez Filię nr 28. W dniach 8 i 10 maja odbędą się dwa spotkania z Mateuszem Świstakiem, jednym z najlepszych opowiadaczy w Polsce. Baśnie na warsztacie to jego autorski projekt, którym podbił serca nie tylko tej najmłodszej publiczności. Z kolei 11 i 12 maja, wspomniana Filia dwudziesta ósma organizuje biblioteczną imprezę plenerową. W programie zaplanowano głośne czytane, konkursy zręcznościowe oraz quizy i zagadki literackie.

 

A co planujemy na dalsze dni? Przekonajcie się sami!

Odwiedzą nas miłośnicy bliskich i dalekich podróży – Marek Pietrzykowski, Mieczysław „Hajer” Bieniek, Beata i Paweł Pomykalscy, Marcin Kupczak oraz Barbara Hangug. Spotkania poświęcone będą przeprawie jachtem przez Bałtyk do Szwecji, podróży po świecie pod „patronatem” Bogini Isztar, najpiękniejszym miastom i miasteczkom Polski, nieznanym obliczom Ugandy oraz Korei Południowej. W cykl Czytelnicy-podróżnicy wpisuje się również spotkanie z Wojciechem Kujawskim, który opowie o tym, jak wygląda wspinaczka górska w Dolinie Yosemite.

Miłośników spotkań z cyklu Nie-zwykli zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Szwedo, członkiem Kadry Narodowej Parabadmintona i Międzynarodowym Mistrzem Polski oraz Międzynarodowym Mistrzem Czech w grach pojedynczych i podwójnych. Z kolei zainteresowanych wielokulturowością zapraszamy na spotkanie poświęcone Łemkowszczyźnie, którego gościem będzie poeta i podróżnik Krzysztof Kasperczyk, a które umili obecność muzyka, Marka Bińka.

Po raz kolejny Teatr bez Sceny wystawi spektakl Raj_Wyspa. Kto nie miał wcześniej okazji go obejrzeć, może nadrobić już 15 maja, w Filii nr 14. Pozostając w klimatach występów teatralnych, zapraszamy również na spotkanie z okazji Dnia Matki, organizowane przez Filię nr 26. W planowanym na 25 maja słowno-muzycznym montażu Kto ma tyle wdzięku, co my? udział wezmą członkinie amatorskiej grupy teatralnej Śląskie Seniorki w Akcji oraz Kabaret Trudki z występem Seniorki jadą do Ciechocinka.

Na zakończenie miesiąca, a już z okazji Dnia Dziecka, odbędzie się w Filii nr 16 impreza rodzinna. W programie zaplanowano m.in. pokaz iluzji w wykonaniu Dawida Jasińskiego.

Wszystkie wydarzenia organizowane przez naszą Bibliotekę są bezpłatne. Udział w nich może wziąć każdy, niezależnie od tego, czy jest Czytelnikiem danej filii, czy nie. Zachęcamy do zapisania się do newslettera, dzięki czemu będziecie na bieżąco, raz w miesiącu, informowani o tym co się będzie u nas działo.

Autor artykułu

Antonina Szymitowska

Dział Metodyki, Analiz i Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach