Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Bibliotece i w plenerze

2023 04 swiatowy dzien ksiazek

Każdego roku, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, nasza Biblioteka organizuje uwielbiany przez Was happening czytelniczy Głośno o książkach! Nie może być inaczej i w 2023 – happening na pewno się odbędzie ;-) Ale, ale… Nie jest on jedyną atrakcją literacką, jaką dla Was z okazji czytelniczego i pisarskiego święta szykujemy! Jeśli jesteście ciekawi, na co i dokąd Was zaprosimy, czytajcie dalej.

Świętowanie ustanowionego na 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich rozpoczynamy już w środę, 19 kwietnia, o godz. 17.00, w Filii nr 16 w Bogucicach. Odbędzie się tam spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską, autorką licznych reportaży z dalekiej Północy. Jej książki – BiałeZimna wyspa Spitsbergen, Hen. Na północy Norwegii, Lud. Z grenlandzkiej wyspy czy Migot. Z krańca Grenlandii – cieszą się w naszej Bibliotece niesłabnącą popularnością. Mamy nadzieję, że przybędziecie licznie na spotkanie z autorką, ponieważ nieczęsto zdarza się taka okazja – Ilona Wiśniewska na co dzień mieszka na północy Norwegii. 

Trzy dni po spotkaniu, w sobotę, 22 kwietnia, organizujemy wspomniany na początku happening czytelniczy Głośno o książkach! Lokalizację mamy najlepszą – na katowickim Rynku, na Placu Kwiatowym, w bliskim sąsiedztwie fontanny. Jak co roku zachęcać będziemy do publicznego czytania fragmentów z wybranych przez Was książek (zaoferujemy dla każdego coś fajnego – literaturę piękną, poradniki, albumy, poezję, Silesiana, książki dla dzieci i młodzieży etc.), a każdemu, kto odważy się czytać do mikrofonu, tę wybraną książkę podarujemy.
Uwaga! Wychodzimy naprzeciw literackim potrzebom osób nieśmiałych ;-) Jeśli nie macie odwagi czytać do mikrofonu, rozwiążcie jeden z kilku quizów przez nas przygotowanych. Jeśli nie narobicie za dużo błędów, w nagrodę otrzymacie wybraną przez siebie książkę. Warto spróbować swych sił! Biorącym udział w zabawie towarzystwa dotrzymają dwie bardzo popularne pisarki – Magdalena Majcher i Sabina Waszut. Kto wie, może obecność lubianych autorek wzbudzi w niektórych chęć czytania w duecie, a nawet tercecie? ;-) Nasz happening będzie trwał od 11.00 do 13.00. W razie niepogody przeniesiemy się do pobliskiej Filii nr 13 przy Młyńskiej 5. Zajrzyjcie do nas koniecznie, niezależnie od warunków atmosferycznych!

Na zakończenie świętowania odbędzie się spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher. Autorka nie ustaje w promocji swojej najnowszej, głośnej powieści Doktórka od familoków. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia, o godz. 17.00, w Filii nr 19 w Szopienicach. To oparta na faktach historia o lekarce Jolancie Wadowskiej-Król, „śląskim Czarnobylu” i „znikających dzieciach”. Zaglądajcie uważnie na naszą stronę i nasz profil na Facebooku – w dniach poprzedzających spotkanie z autorką ogłosimy konkurs, w którym do wygrania będą trzy egzemplarze właśnie tej najnowszej książki. W dodatku z dedykacją, wpisaną przez Magdalenę Majcher podczas spotkania.

Przyznajcie sami, tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapowiadają się wspaniale, prawda? :-) Koniecznie przyłączcie się do nas!

Autor artykułu|closed

Antonina Szymitowska

Dział Metodyki, Analiz i Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok