Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

VII Dni Kultury Żydowskiej

tydzien zydowski

Z nieskrywaną przyjemnością zapraszamy Państwa do udziału w Dniach Kultury Żydowskiej – festiwalu, który nasza Biblioteka organizuje już po raz siódmy. W tym roku DKŻ trwają przez cały marzec – odbędzie się aż 11 spotkań, 3 spacery, koncert, kiermasz książek antykwarycznych; prezentowanych będzie siedem wystaw. Całe przedsięwzięcie objęte zostało Honorowym Patronatem Ambasady Izraela w Warszawie, patronatem medialnym Chiduszu. Magazynu żydowskiego oraz portalu wKatowicach.eu; partnerem przy organizacji wydarzenia jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach. VII Dni Kultury Żydowskiej odbywają się dzięki finansowaniu otrzymanemu ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a także dzięki finansowaniu z Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Gościć w tym roku będziemy znawców kultury i historii żydów, podróżników, artystów, działaczy społecznych. Odwiedzą nas Karolina i Piotr Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana, Beata i Paweł Pomykalscy – autorzy przewodników i książek krajoznawczych, Marian Sworzeń – pisarz i członek PEN Clubu, autor przewodników Piotr Fuglewicz, pisarka i reportażystka Patrycja Dołowy oraz dr Mirosław Tryczyk – oboje podejmujący w swoich reportażach tematykę żydowską, dr Tomasz Kurpierz – historyk i autor publikacji poświęconych Henrykowi Sławikowi, Hania Zieleźnik-Rybak, Urszula Makosz z zespołem, Sławomir Pastuszka – historyk-judaista, Roman Adler – historyk kultury pracy na Śląsku, a także fotografka Joanna Sidorowicz.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, co ważne – na spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach, pod przewodnictwem Sławomira Pastuszki, obowiązują zapisy. Spacery odbędą się w dn. 26 marca (niedziela), o godz. 10.00 oraz o godz. 12.30. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zapisywanie maksymalnie trzech osób. Jeśli z jakiegoś powodu, po zapisaniu się na zwiedzanie, nie będą mogli Państwo w nim uczestniczyć, prosimy o powiadomienie nas o tym – na wolne miejsce z pewnością będą kolejni chętni.
Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek, 6 marca, na Państwa telefony czekamy w dni robocze w godz. 8.00-14.00 – nr tel. 322 546 098, wewn. 112 (Dział Metodyki, Analiz i Promocji).

Pozostałe spotkania, wernisaż, spacer z P. Fuglewiczem oraz koncert dostępne są bez zapisów. Poniżej znajduje się program VII Dni Kultury Żydowskiej. Zapraszamy!

VII Dni Kultury Żydowskiej

Marzec 2023 r.

Patronat honorowy: Ambasada Izraela w Warszawie
Patronat medialny: „Chidusz. Magazyn żydowski”, portal wkatowicach.eu
Partner: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach

Czas Chasydów
Wernisaż wystawy zdjęć Joanny Sidorowicz i prelekcja fotografki
3 marca, godz. 17.00
Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A, Ligota

Lotny antykwariat.
Kiermasz książek o tematyce żydowskiej
4 marca, godz. 9.00-14.00
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka

Pamięć pogranicza
Spotkanie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko, założycielami Fundacji Brama Cukermana, autorami książki „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim”.
Spotkanie sfinansowane z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
8 marca, godz. 17.00
Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, Szopienice

Sarajewo – miasto wielu kultur i religii
Spotkanie z Beatą i Pawłem Pomykalskimi, autorami książek krajoznawczych i przewodników, m.in. książki „Śladami Żydów z Górnego Śląska”, podróżnikami prowadzącymi blog Adventum.com.pl. Spotkanie poświęcone będzie Żydom sefardyjskim i aszkenazyjskim w Sarajewie. Spotkanie sfinansowane z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
9 marca, godz. 17.00
Filia nr 12, ul. Witosa 18 B, Os. Witosa

Henryk Woliński (1901-1986). Sprawiedliwy z Katowic
Spotkanie z Marianem Sworzeniem, prawnikiem, pisarzem, członkiem PEN Clubu, autorem książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.
13 marca, godz. 17.00
Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże

Spacer śladami katowickich Żydów
Spacer pod przewodnictwem Piotra Fuglewicza, autora książki Spacerownik po Katowicach.
15 marca, godz. 16.00. Miejsce zbiórki przy cokole na Placu Wolności. Koniec spaceru zaplanowany jest przy ul. Rybnickiej.

Ernst Borinski – przyjaciel Hansa Klossa
Spotkanie z Piotrem Fuglewiczem, autorem książki Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza. Spotkanie sfinansowane z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
15 marca, godz. 17.30
Filia nr 30, ul. Rybnicka 11, Śródmieście

Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci
Spotkanie autorskie z pisarką Patrycją Dołowy, autorką reportaży o tematyce żydowskiej. Spotkanie sfinansowane z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
16 marca, godz. 17.00
Filia nr 1, ul. Ligonia 7, Śródmieście

Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć
Spotkanie autorskie z dr. Mirosławem Tryczykiem, autorem reportaży o tematyce żydowskiej. Spotkanie sfinansowane z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
20 marca, godz. 17.00
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia

Henryk Sławik 1894-1944. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Spotkanie z dr. Tomaszem Kurpierzem, historykiem, pracownikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach, autorem książek „Henryk Sławik 1894-1944. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz „Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty”.
22 marca, godz. 17.00
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka

Imiona i nazwiska Żydów górnośląskich
Spotkanie ze Sławomirem Pastuszką, historykiem-judaistą, doktorantem w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dokumentalistą żydowskich nekropolii m.in. w Katowicach, Krakowie czy Mikołowie, autorem książki „Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie”.
23 marca, godz. 17.00
Filia nr 7, ul. Franciszkańska 25, Ligota

„Make Hummus Not War” – o kulturowo-gastronomicznym tyglu Izraela
Spotkanie z Hanią Zieleźnik-Rybak, podróżniczką, backpackerką, autorką bloga HiHa – podróż za niejeden uśmiech. Spotkanie sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego.
24 marca, godz. 17.00
Filia nr 6, ul. Bytomska 8 A, Wełnowiec-Józefowiec

Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Katowicach
Spacery pod przewodnictwem Sławomira Pastuszki, historyka-judaisty, doktoranta w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dokumentalisty żydowskich nekropolii m.in. w Katowicach, Krakowie czy Mikołowie, autora książki „Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie”. Spacery sfinansowane z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Na spacery obowiązują zapisy: nr tel. 322 546 098, wewn. 112. Zapisy rozpoczynają się w dn. 6 marca, dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00. [BRAK WOLNYCH MIEJSC]
26 marca, godz. 10.00, 12.30

Mi amor, mi alegria – pieśni Żydów sefardyjskich
Koncert pieśni w języku ladino, w wykonaniu Urszuli Makosz (śpiew) z zespołem, w składzie: Paweł Pierzchała (fortepian), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina) oraz Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta). Koncert dofinansowany z Budżetu Obywatelskiego.
29 marca, godz. 17.00
Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice

Salomon Isaac – pionier rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku
Spotkanie z Romanem Adlerem, historykiem kultury pracy na Śląsku.
30 marca, godz. 17.00
Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2, Os. Tysiąclecia

WYSTAWY:

Niezapomniane dziedzictwo. Polscy artyści żydowskiego pochodzenia
Wystawa ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, stworzona z materiałów dostępnych na Polona.pl
6-31 marca, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93

Tak płaci Polska. Henryk Sławik
Wystawa ze zbiorów Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego
2-31 marca, Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47

Jerozolima jako miasto kultury
Wystawa ze zbiorów Ambasady Izraela w Warszawie
1-31 marca, Filia nr 14, ul. Piastów 20

Kobiety Izraela
Wystawa ze zbiorów Ambasady Izraela w Warszawie
2-31 marca, Filia nr 16, ul. Wajdy 21

Cmentarz żydowski w Katowicach
Wystawa ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach
3-31 marca, Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10

Zikaron. Cmentarz żydowski w Katowicach
Fotografie Grzegorza Krzysztofika
1-31 marca, Filia nr 30, ul. Rybnicka 11

Czas Chasydów
Fotografie Joanny Sidorowicz; wernisaż: 3 marca, godz. 17.00
3-31 marca, Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A

Autor artykułu|closed

Antonina Szymitowska

Dział Metodyki, Analiz i Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok