2023 01 30 f11 wielokulturowy

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! Niech 2023 przyniesie nam wszystkim dobre książki i wspaniałe, nowe spotkania ;-) A skoro już o nich mowa, przeczytajcie, z kim zobaczycie się w naszej Bibliotece w nadchodzących tygodniach.

Styczeń to przede wszystkim dwutygodniowy wypoczynek feryjny. Co roku, już od ponad trzydziestu lat, nasza Biblioteka organizuje Ferie z Książką – kulturalnie spędzany czas wolny od szkoły dla tych dzieci, które nie wyjeżdżają z miasta. W tym roku bawimy się pod hasłem Biblioteka, komiks i ja, o czym więcej przeczytacie tutaj.

Niezależnie od ferii, w naszych filiach wciąż odbywa się znane od lat Czytanie na dywanie, a w Filii nr 5 nowy cykl Środa z bajką. Najmłodsi miłośnicy literatury powinni być zadowoleni :) Oprócz czytania, Filia nr 19 zaprasza na pierwsze w tym roku przedstawienie – na małej bibliotecznej scenie wystąpi Teatr Bajkowe Skarbki Śląska, z widowiskiem Najcenniejszy skarb zimy. Pamiętajcie o wejściówkach! Zapisy obowiązują również na warsztaty plastyczne w Filii nr 33, organizowane z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zwróćcie uwagę na dwa różne terminy zajęć, podczas których wykonacie laurki dla swoich dziadków i babć.

Mamy też coś dla starszych uczniów szkół podstawowych – naszych przyjaciół z Ukrainy zachęcamy do odwiedzin Filii nr 12 i Filii nr 32, w których odbywają się zajęcia z nauki języka polskiego. To teraz język, którym posługują się na co dzień, pomagamy im jak najlepiej go opanować.

To dla dzieci, a co dla dorosłych?

Pierwsze w nowym roku spotkania z cykli Nie-zwykli, Wielokulturowy Śląsk oraz Czytelnicy-podróżnicy. Gościem pierwszego będzie Patryk Laksa – chorujący na dziecięce porażenie mózgowe kabareciarz i stand-uper, mawiający o sobie, ze żyje pod wysokim napięciem; gościnią drugiego będzie Beata Netz – dziennikarka i reżyserka, która opowie o Feliksie Netzie oraz roli, jaką odegrał w tworzeniu śląsko-węgierskich kontaktów kulturalnych. Z kolei Czytelniczką-podróżniczką będzie w styczniu aktorka Teatru Śląskiego Alina Chechelska, która wróci wspomnieniami do Birmy i Tajlandii, które zrobiły na niej ogromne wrażenie.

Odbędą się również dwa wernisaże wystaw. Wraz z Ewą Prochaczek zapraszamy do oglądania jej fantazyjnych kompozycji z kamieni, a z Katarzyną Bączkowską, malarką, do obejrzenia obrazów pełnych kolorów, przywołujących skojarzenia z rozpoczynającym się Karnawałem ;)

Na zakończenie zapraszamy młodszych i starszych na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Piotra Klimy. Piotr jest 13-letnim wokalistą, który pomimo młodego wieku zdobył już wiele nagród – jest, między innymi, zdobywcą 1. miejsca w Miejsca w kat. Dzieci na 28 Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Szwarlika w Będzinie 2022, otrzymał również Grand Prix IX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Zabrzeg 2022. Koncert Piotra odbędzie się w Filii nr 16.

Zachęcamy, niezmiennie, do subskrybowania Bibliotecznego Newslettera. Zawsze na początku miesiąca, zawsze ze świeżymi wiadomościami – kto, co, gdzie i kiedy. Tym bardziej warto zapisać mail do naszej bazy, gdyż od lutego wprowadzamy bardzo ciekawe zmiany w funkcjonowaniu… Na razie cisza, o wszystkim dowiecie się niebawem! ;-)

Autor artykułu

Antonina Szymitowska