2022 11 25 f33 mis

Listopad w naszej Bibliotece, ale i poza nią, choć z naszym aktywnym udziałem, zapowiada się bardzo intensywny. Miesiąc rozpoczniemy na Targach Książki, gdzie czekać na Was będziemy z kiermaszem książek z antykwariatu oraz spotkaniem autorskim z Anną Kańtoch. Więcej o udziale Biblioteki w święcie literatury przeczytacie tutaj. Więcej atrakcji zapowiadanych na listopad, poznacie za chwilę. Czytajcie dalej!


11. miesiąc roku obfituje w naszej Bibliotece w spotkania autorskie. Gościć będziemy Agnieszkę Włokę, naszą koleżankę, którą niektórzy kojarzą z Filii nr 30 ze Śródmieścia, gdzie niegdyś pracowała ;-) Agnieszka poszła własną ścieżką zawodową, prowadzi blog „Pomiędzy stronami” promujący literaturę, pisze opowiadania, jest również autorką powieści „Wszystkie śmierci Klary”. Spotkamy się z nią w Filii nr 3 w Załężu. W tej samej filii ugościmy również jedną z najpopularniejszych pisarek ze Śląska – Sabinę Waszut. Promować ona będzie swoją najnowszą powieść historyczną „Ogrody na popiołach”.


Z czytelnikami Filii nr 25 z Osiedla Tysiąclecia spotka się Monika Kassner, autorka książek „Sprawa Rollnika. Zbrodnia prawie doskonała”, „Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią” oraz „Sprawa Salzmanna. Trup, którego nie było”; w Filii nr 15 w Giszowcu odbędzie się spotkanie z pisarką-debiutantką Żanetą Pawlik, autorką bardzo ciepło przyjętej przez czytelników powieści „Mowy nie ma!”. Natomiast Filię nr 10 w Ochojcu odwiedzi doświadczona już autorka – Joanna Jax. Grono piszących kobiet zasili piszący mężczyzna – Marek Pietrzykowski, autor książki autobiograficznej „Samo życie i już!”, będzie książkę tę promował w Filii nr 12.

Oprócz podróży literackich, odbędziemy kilka fotograficznych i wspomnieniowych podróży po świecie. W ramach cyklu Czytelnicy-podróżnicy Mieczysław „Hajer” Bieniek zabierze nas na Filipiny i Borneo, grupa „Poznajemy świat” przybliży dzieciom kolorowy Meksyk, Ewa Zawadzka i Eugeniusz Szwarcer podeślą trochę sycylijskiego słońca, natomiast Tomasz Dzierga opowie, jak to jest jechać do Portugalii rowerem, w charytatywnym celu. Odwiedzi nas również roześmiana Hania Zieleźnik-Rybak z bloga HiHa – podróż za niejeden uśmiech, która temat przewodni swojego spotkania postanowiła objąć tajemnicą… Jak widać, możemy się nie ruszać poza Bibliotekę, a świat i tak jest dla nas na wyciągnięcie ręki! :-)


Światowo będzie również za sprawą koncertu Mariusza Goliego. Ten znany chyba większości katowiczan gitarzysta, którego gra rozpoznawalna jest również w innych miastach Polski i nawet za granicą, gra tak rewelacyjne koncerty, że musicie posłuchać go na żywo. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji dać się porwać jego wirtuozerii podczas występów w Bibliotece, koniecznie wpadnijcie do Filii nr 14. Zauroczeni jego talentem będą mogli zakupić płyty. Z autografem ;-)


Seniorów zapraszamy na nowy cykl spotkań, który poprowadzi radca prawny Maciej Giermak. Prawnik wytłumaczy na czym polega zawieranie umów z konsumentami, wyjaśni na jakich zasadach można dochodzić prawa odstąpienia od takiej umowy oraz na czym polega rękojmia. Cykl, zatytułowany „Senior świadomy swych praw”, odbywać się będzie w Filii nr 11. Także w tej filii odwiedzi nas Katarzyna Ossolińska – badaczka dziejów Koszutki i historyczka, która opowie o przedwojennych losach tej willowej dzielnicy Katowic.


Jak co miesiąc, zachęcamy niezdecydowanych do podjęcia (słusznej) decyzji o wpisaniu swojego adresu do naszej bazy mailingowej. Dzięki temu, co miesiąc otrzymywać będziecie garść najważniejszych informacji o tym, co szykujemy w nadchodzących czterech tygodniach. Już nic Wam nie umknie, a Wy będziecie mieli czas na zaplanowanie swoich wizyt w Bibliotece. Czyż to nie brzmi kusząco? ;-)

Autor artykułu

Antonina Szymitowska

Dział Metodyki, Analiz i Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach