Głośno o książkach 2016

Foto promujące

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto obchodzone przez UNESCO od 1995 roku. Ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa. Przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich.
23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616, zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy.
Pomysł organizacji Dnia Książki i Praw Autorskich zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, tego dnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Plakat promującyMiejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już od 2004 roku przypomina tę ładną tradycję, organizując happening „Głośno o książkach”. W trakcie happeningu, który zawsze odbywa się w przestrzeni miejskiej, każdy, kto odważy się wziąć udział w głośnym czytaniu fragmentów wybranych przez siebie książek, otrzymuje je od Biblioteki w prezencie. Czytelnikom wręczamy także czerwone róże – symbol Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Również w tym roku zachęcamy do wzięcia udziału w happeningu. W piątek, 22 kwietnia, w godz. od 14.00 do 17.00, na Placu Kwiatowym w Rynku, będziemy rozdawać książki i róże. Przyłączcie się do nas i wspólnie świętujmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich!

Link do wydarzenia