2022 07 3 f14 narodowe czytanie 2

Narodowe Czytanie. Adam Mickiewicz „Ballady i Romanse”

3 września 2022 r., godz. 11.00-14.00
Ogród S(ł)ów przy Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach
ul. Piastów 20, Osiedle Tysiąclecia

 

Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja promująca polską kulturę i literaturę, odbędzie się już po raz jedenasty. Lekturą czytaną w całej Polsce w sobotę, 3 września, będą „Ballady
i romanse” Adama Mickiewicza
– zbiór czternastu utworów wchodzących w pierwszy tom „Poezyj”, wydanych w Wilnie w roku 1822.
To właśnie z okazji dwusetnej rocznicy ukazania się drukiem tomu „Poezye”, Sejm ogłosił 2022 rok Rokiem Romantyzmu Polskiego, a my czytać będziemy „Ballady i romanse”.

 

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu organizowanym przez naszą Bibliotekę. Z romantyczną twórczością mickiewiczowską spotkamy się w sobotę 3 września w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Wraz z zaproszonymi Gośćmi oraz Czytelnikami przeniesiemy się w czasy romantyzmu polskiego, a w podróży tej towarzyszyć nam będą aktorzy Teatru Bez Sceny, którzy, jak na profesjonalistów przystało, uraczą nas pokazem najprzyjemniejszego w odbiorze czytania, dzięki któremu poczujemy prawdziwy powiew romantyzmu. Ale nie tylko czytaniem będziemy Państwa zachęcać do przyjścia do naszego Ogrodu.

Amatorzy kiermaszów książkowych nie wyjdą z pustymi rękoma – będzie zarówno coś antykwarycznego (to my!), jak i nowego (swoje książki sprzedawać będzie Wydawnictwo Debit), tak dla najmłodszych, jak i starszych i najstarszych stażem czytelników.
Młodych zachęcamy do wzięcia udziału w grze ogrodowo-bibliotecznej Zabawa i Adaś – grze opartej na wystawie Wydawnictwa Zakamarki Zabawa, prezentowanej we wrześniu w Filii nr 14, oraz o potyczki miłosne bohaterów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Dla nich również przygotujemy Czytelnię pod Sówkąbiblioteczną poradnię książkową.

Dorośli i młodzież będą mieli okazję wykazać się znajomością książek polskich i obcych, rozwiązując niezwykle podchwytliwą Tytułomanię. Będą zagadki i zabawy w języku angielskim, przygotowane przez Bibliotekarki z Biblioteki Obcojęzycznej, a najmłodszym czytelnikom czas spędzony w Ogrodzie umili Jednorożec Gucio – uczuciowy bohater książek Aurélie Chien Chow Chine…

Oprócz wspomnianej wystawy Zabawa, zaprezentujemy również wystawę kolaży poświęconych Mickiewiczowi, a Czytelnicy będą mieli okazję poznać twórczość tak literacką, jak i fotograficzną i aktorską uczestników wakacyjnych konkursów z romansami w tle.

Wszystkie te atrakcje dostępne będą przez cały czas trwania imprezy.

Na zakończenie Narodowego Czytania odbędzie się koncert najpiękniejszych ballad. Na naszej scenie wystąpi Mariusz Goli, niezwykle utalentowany gitarzysta, busker rozpoznawalny na ulicach nie tylko Katowic, ale i innych miast w całej Polsce, a także za granicą. Urzeczeni jego talentem będą mogli zakupić płytę, podpisaną przez artystę.

Udział w Narodowym Czytaniu jest bezpłatny; wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Imprezę poprowadzi Andrzej Dopierała, założyciel i prowadzący Teatr Bez Sceny.

Program:

 • 11.00-11.15 Powitanie Gości, rozpoczęcie Narodowego Czytania
 • 11.15-11.30 Czytanie przez zaproszonych Gości
 • 11.30-11.45 Czytanie przez Czytelników
 • 11.45-12.00 Prezentacja imprezy i wrześniowych wydarzeń
 • 12.00-12.15 Czytanie przez aktorów Teatru Bez Sceny
 • 12.15-12.30 Czytanie przez Czytelników
 • 12.30-12.40 Wręczenie nagród zwycięzcom wakacyjnych konkursów
 • 12.40-13.00 Czytanie przez Czytelników                                                                   
 • 13.00-13.20 Czytanie przez aktorów Teatru Bez Sceny
 • 13.30-14.00 Koncert gitarowy Mariusza Goliego
 • 14.00 Zakończenie, pamiątkowe zdjęcie