Plakat promujący

 

Nasza Biblioteka otrzymała w tym roku, w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022, dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na realizację projektu Literacki przewodnik po Katowicach – łączymy pokolenia.

Nasz Literacki przewodnik ma formę międzypokoleniowej gry miejskiej, w której udział wzieli mieszkańcy Katowic i nasi Czytelnicy. Projekt realizowaliśmy we współpracy z GoodBooks, z wydawnictwem Marginesy, przy udziale pisarki Anny Kańtoch, autorki powieści Wiosna zaginionych, której akcja rozgrywa się w katowickich dzielnicach Janów i Nikiszowiec. To właśnie ta powieść stanowi główną oś projektu – miejskiej gry, której efektem końcowym stała się stworzona przez uczestników interaktywna mapa miejsc związanych z akcją książki oraz tych ważnych dla mieszkańców Katowic pod względem kulturalnym. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy głównie seniorów oraz uczniów szkół podstawowych, gdyż ideą naszą jest łączenie pokoleń, literacko.

Pierwsze warsztaty, z udziałem seniorów, odbędły się w sobotę 4 czerwca o godz. 9.00, w Filii nr 15 w Giszowcu.

Dwa dni później, w środę, 15 czerwca, w Filii nr 15 spotkała się grupa młodzieży, która na podstawie dokumentacji dokonanej przez seniorów podczas warsztatów i spaceru, przygotowała zarys interaktywnej mapy Nikiszowca i Janowa. Przy udziale animatorki z GoodBooks, młodzi uczestnicy projektu nauczyli się korzystać z programów graficznych typu Canva oraz Genial.ly, które wykorzystali do przygotowania wspomnianej mapy.


Z kolei 9 września odbyło się uroczyste spotkanie autorskie z Anną Kańtoch, poświęcone książce Wiosna zaginionych oraz projektowi Literacki przewodnik po Katowicach – łączymy pokolenia. Do udziału w spotkaniu w Filii nr 16 w Bogucicach zaprosiliśmy wszystkich – również osoby niezaangażowane w realizację projektu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

mkidn

Literacka Mapa Katowic

Galerie związane z projektem

Podsumowanie projektu - film

 

Autor artykułu

Antonina Szymitowska

Dział Metodyki, Analiz i Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach