2022 06 literacki przewodnik po katowicach 1

Nasza Biblioteka otrzymała w tym roku, w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022, dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na realizację projektu Literacki przewodnik po Katowicach – łączymy pokolenia.

Nasz Literacki przewodnik będzie miał formę międzypokoleniowej gry miejskiej, w której udział wezmą mieszkańcy Katowic i nasi Czytelnicy. Projekt realizować będziemy we współpracy z GoodBooks, z wydawnictwem Marginesy, przy udziale pisarki Anny Kańtoch, autorki powieści Wiosna zaginionych, której akcja rozgrywa się w katowickich dzielnicach Janów i Nikiszowiec. To właśnie ta powieść stanowi główną oś projektu – miejskiej gry, której efektem końcowym stanie się stworzona przez uczestników interaktywna mapa miejsc związanych z akcją książki oraz tych ważnych dla mieszkańców Katowic pod względem kulturalnym. Do udziału w projekcie zapraszamy głównie seniorów oraz uczniów szkół podstawowych, gdyż ideą naszą jest łączenie pokoleń, literacko.

Pierwsze warsztaty, z udziałem seniorów, odbędą się w sobotę 4 czerwca o godz. 9.00, w Filii nr 15 w Giszowcu.Wiosna zaginionych

Dwa dni później, w środę, 15 czerwca, w Filii nr 15 spotka się grupa młodzieży, która na podstawie dokumentacji dokonanej przez seniorów podczas warsztatów i spaceru, przygotuje zarys interaktywnej mapy Nikiszowca i Janowa. Przy udziale animatorki z GoodBooks, młodzi uczestnicy projektu nauczą się korzystać z programów graficznych typu Canva oraz Genial.ly, które wykorzystają do przygotowania iwspomnianej mapy.

Nasza literacka mapa zostanie opublikowana na stronie internetowej Biblioteki już we wrześniu br. We wrześniu również odbędzie się uroczyste spotkanie autorskie z Anną Kańtoch, poświęcone książce Wiosna zaginionych oraz projektowi Literacki przewodnik po Katowicach – łączymy pokolenia. Do udziału w spotkaniu planowanym na 9 września zapraszamy wszystkich – również osoby niezaangażowane w realizację projektu.

Czytelników zainteresowanych wzięciem udziału w przedsięwzięciu, zachęcamy do kontaktu z Działem Metodyki, Analiz i Promocji – nr tel. 322 546 098, wew. 112.  Udział w projekcie jest bezpłatny, a przyjemność z uczestnictwa w międzypokoleniowym projekcie kulturalnym – bezcenna :-)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

mkidn