2022 04 23 sdkipa

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto czytelnicze, którego utworzenie przypisuje się Vicentemu Clavel Andrés (1888-1967), wydawcy z Walencji. Obchodzone rokrocznie 23 kwietnia, dla uczczenia pamięci zmarłych tego właśnie dnia Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka peruwiańskiego Inci Garcilaso de la Vegi.

Data ta kojarzona jest również z hucznie obchodzonym w Katalonii świętem patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją święta, 23 kwietnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew zabitego przez św. Jerzego smoka. By się uprzejmie odwzajemnić, kobiety ofiarowują mężczyznom podarunki z książek.

I ten właśnie gest – ofiarowywania książkowych prezentów – każdego roku kultywuje Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Nie inaczej będzie i tym razem! W piątek, 22 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 13.00 zapraszamy wna Plac Kwiatowy w Rynku*, gdzie zorganizujemy happening czytelniczy Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich katowiczan, spacerowiczów i przechodniów. Każdy, kto odważy się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki, otrzyma od nas tę książkę w prezencie! (a przygotujemy ich mnóstwo, i to dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy preferencji czytelniczych). Pamiętamy jednak o tych mniej odważnych – dla nich mamy książki-niespodzianki, szczelnie zapakowane i opisane hasztagami-hasłami. A może będą i wspomniane róże…? ;-)

Happening nasz to nie jedyna atrakcja na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
W poniedziałek, 25 kwietnia, zapraszamy do Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia (ul. Piastów 20), gdzie odbędzie się spotkanie autorskie z Mieczysławem Gorzką – autorem kryminałów i powieści sensacyjnych, m.in. serii „Wściekłe psy” oraz „Cienie przeszłości”. Warto wspomnieć, iż spotkanie odbędzie się w przededniu premiery najnowszej jego książki, o którą autora na pewno podpytamy.

Dwa dni później, w środę 27 kwietnia, również na Osiedlu Tysiąclecia, lecz w Filii nr 25 (ul. B. Chrobrego 2), gościć będziemy Beatę Sabałę-Zielińską, autorkę książek o tematyce górskiej, m.in. „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”, „TOPR 2. Nie każdy wróci”. Z rodowitą góralką porozmawiamy, a jakże, o książkach i górach.

Oba spotkania autorskie rozpoczną się o godz. 17.00; zapraszamy wszystkich czytelników – nie obowiązują wejściówki. Ze względu na miejsce spotkań (pomieszczenia zamknięte) należy usta i nos zasłaniać maseczką, a po wejściu do lokalu zdezynfekować dłonie.

Udział w spotkaniach oraz happeningu jest bezpłatny. Do zobaczenia!

 

* W razie deszczu, przenosimy happening nieopodal - do Filii nr 13, przy ul. Młyńskiej 5. Godziny pozostają bez zmian.