2022 04 28 f19 eco torba

Kwiecień to miesiąc, w którym świętujemy literacko podwójnie – na początku miesiąca za sprawą Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, a trzy tygodnie później z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Z okazji pierwszego święta, odbędą się w naszych filiach maratony zagadek i quizów, zabawy literackie, przedstawienie teatralne oraz specjalne spotkania z cyklu Czytanie na dywanie; z okazji drugiego organizujemy na katowickim Rynku happening czytelniczy Głośno o książkach! oraz spotkania autorskie na Osiedlu Tysiąclecia, których gośćmi będą Mieczysław Gorzka oraz Beata Sabała-Zielińska.

Ale przed nami więcej świetnych wydarzeń! Przeczytacie o nich poniżej ;-)

 

Już na początku miesiąca spotkamy się, w Filii nr 3, z pisarzem i dziennikarzem Davidem Camus (tak, dobrze kojarzycie nazwisko!), a kilka dni później z Jackiem Piekiełko – autorem kryminałów z komisarzem Arkadiuszem Luboszem. W ramach cyklu Czytelnicy-podróżnicy odwiedzą nas Aleksandra Kalarus z prelekcją „Urocza Samotnia. Vico. Korsyka”, Anna i Krzysztof Kucharscyz relacją z podróży do Wietnamu, Tadeusz Biedzki przybliży nam wyspy niepoliczone Indonezji, a Dominik Wójcik, z okazji kolejnej rocznicy wybuchu reaktora 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu, właśnie o tym ukraińskim mieście opowie.

Miłośników cyklu Nie-zwykli zapraszamy na spotkanie z niesłyszącymi artystami. Naszymi gośćmi będą fotografka Kinga Hołda-Justycka, studentka ASP Klaudia Wysiadecka, aktor Rafał Bołdys oraz współzałożyciel Grupy Artystów Głuchych, artysta-malarz Michał Justycki. Spotkanie tłumaczyć będzie certyfikowana tłumaczka PJM Irena Piecha.
Dla spragnionych wielokulturowości mamy zaproszenie na spotkanie z Raisą Misztelą – pochodzącą z Ukrainy wokalistką. Być może nazwisko artystki wydaje się Wam znajome. Raisa była uczestniczką drugiej edycji programu The Voice Senior, gdzie dotarła aż do finału. Pozostając w temacie muzyki, zapraszamy na prelekcję Angeliki Szepiszczak z Muzeum Historii Katowic, koordynatorki projektu „Wojciech Kilar – muzyk, kompozytor, katowiczanin”. To właśnie tej wybitnej postaci świata muzyki poświęcona będzie prelekcja.

Na zakończenie, choć będzie to początek miesiąca, przypominamy o kiermaszach książek antykwarycznych. W pierwszą sobotę od 9.00 do 14.00 czekamy z dobrymi książkami w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia, a w pierwszy poniedziałek, od 8.00 do 19.00, w Filii nr 32 na Ligocie.  Natomiast codziennie, w godzinach otwarcia, zaprasza do siebie Filia nr 35 Obcojęzyczna, gdzie nabyć można obcojęzyczne książki i archiwalną prasę.

Jak co miesiąc przypominamy zapominalskim, a informujemy niepoinformowanych, że warto dopisać się do bibliotecznego newslettera. Nie spamujemy, mail wysyłamy raz w miesiącu, a informujemy o tym, kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego ;-) Więc naprawdę warto skorzystać.